Biyografi Kitapları

Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease PDF indir

Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease kitabını sizlerle paylaştık. Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease kitabının detayları..

Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease – Özeti

Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease

Kuantum Dönemi (Planck, Bohr, Einsten ve Heisenberg Belirsizliği Sevmeyi Bize Nasıl Öğretti) – Robert P. Crease

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Mayıs 9th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 274
Yazar: Robert P. Crease
618

900’lerin başlarında fizik biliminin uzak bir köşesinde doğmuş olan ve enerjinin sonsuz küçüğe kadar bölünebilen büyüklükler yerine sonlu büyüklükte paketler halinde var olduğu düşüncesini ortaya atan kuantum teorisi birden fazla zengin metaforu popüler düşünce dünyamıza kazandırmıştır.

Kuantum dili ve imgeleri şimdilerde sonsuz bir foton akımı misali bizleri bombardımana tutar.

Multievrenler, kuantum sıçramaları, paralel evrenler belirsizlik ilkesi ve Schrödinger’in kedisi gibi terimler, her yeni nesil sanatçı ve yazar aracılığıyla karikatürlerde, filmlerde, kahve fincanlarında, tişörtlerin üzerinde, romanlarda ve felsefede yeniden keşfedilmektedir.

Bir kuantum sıçraması büyük müdür yoksa ufak müdür?

Belirsizlik ilkesi ne kadar belirsizdir?

Üstümüze yağan bu kuantum terimleri yalnızca gösteriş amaçlı üretilen saçma ifadeler midir yoksa düşünce dünyamızda temel bir değişimin işaretçisi midir?

Konusunda öncü olan bu kitapta Robert P. Crease ve Alfred Scharff Goldhaber hepsinde bir gerçeklik payı olduğunu dile getiriyor. Biri fizikçi ve diğeri felsefeci olan yazarlar sahip oldukları birikimden ve altı yılı aşkın süredir birlikte verdikleri derslerden istifade ederek kuantumun, bilimsel bir teoriden toplumsal bir anlayışa giden engebeli yolunu görülmektedirıyor.

Yazarlar, öğrencileri ile birlikte, toplumsal tartışmalarda kuantum ile ilgili atılmış yanlış adımları, yanlış anlaşılmaları, üretilmiş mizahı ve anlamsızlıkları keşfediyor.

Kuantum Dönemi, sanattan edebiyata ve John Updike ve Foster Wallace’ın yorumlarına kadar birden fazla alandaki etkilerini ve dışa vurumlarını inceliyor.

Yazarlar kuantum teorisinin bilgi, metafor, entelektüel alışveriş ve çağdaş dünya üzerindeki sonuçlarını açığa çıkarıyor.

Kuantum dilini ve imgelerini anlamak ve takdir etmek ve onun hatalı kullanımlarını görmeyi bilmek, şimdilerde eğitimli insan olmanın bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan Bir Fotoğrafı Anlamak – John Berger başlıklı kitabımızda Bir Fotoğrafı Anlamak epub indir, Bir Fotoğrafı Anlamak epub oku ve Bir Fotoğrafı Anlamak pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button