Tarih Kitapları

Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara Pdf indir

Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 562 sayfadan oluşan Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Emir Ertaş tarafından kaleme alınan Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16 x 24 cm ebatındadır. Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara kitabını 9786258378481 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara pdf oku indir.

Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara pdf indir

Yıllar boyunca yayınlanmış eski dergiler, kitaplar, akademik tezler ve çeşitli yayınlardan elde ettiğim arşivi derleyerek bu çalışmayı tamamlamış bulunmaktayım. Bu yayın “Türk Opereti” üzerine hazırlamakta olduğum başka bir kitapla devam edecek. Aslını söylemek gerekirse ilk başta amacım Cumhuriyet ile birlikte sanatsal ve kültürel alanlardaki değişimleri incelemekti. Bunun yanında kendimi otuzlu senelerda bir moda halinde gelen Türkçe Tangolar ve Türkçe Operetler dünyasında buluvermiştim.
Türkçe Tangolar gibi mühim bir konuyu doğru ve hatasız anlatabilmek adına binlerce sayfa radyo dergisi, anıt, yüzlerce makale, tez araştırması ve gazete taraması da yapmak gerekti. İki yıl boyunca çalışarak kaleme aldığım Türkçe Tango besteci ve yorumcularımıza dair bilgiler içeren portreler bölümü şimdiye kadar ülkemizde yayınlanmış en kapsamlı ve derli toplu bir bölümdür. Bu kitapta bir dönemin popüler olan, şimdilerde artık mazide kalmış Türkçe Tangoların bestecilerini, yorumcularını ve bu sanata emek vermiş insanları hatırlamak için arşivin tozlu raflarında hep birlikte bir gezintiye çıkıyoruz.
Gramofonun yeni yaygınlaştığı ve radyo tecrübelerinin ilk senelerında eserler verilen Türkçe Tango besteleri, Türk insanının duygularının bir ifade sembolüydü. Daha önce klasik Türk Musikisi plaklarının seslendiği gramofonlardan, bu senelerda hoş melodili, romantik tangolar işitilmeye başlanmıştı. Her bir müzik türü farklı ülkelerde kendi kültürüne evrilerek gelişim gösterirken, Arjantin Tangoları dünyanın dört bir tarafına yayılarak o ülkeye özgü gelişim göstermiştir. Halkların duygularına tercüman olan müziğin melodileri, dili ne olursa olsun hemen insanın ruhuna işlemekteydi.
Bu kitapta tangonun Türkiye’de ortaya çıkmasının perde gerisindeki dönem atmosferini de inceliyoruz. Türkçe Tangolar alaturka ve alafranga müzik tartışmalarının hararetlendiği zaman diliminde ortaya çıkmış, sosyal ve kültürel yaşamda ise birden fazla şey değişmeye başlamıştır.

Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara kitap özeti

Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara pdf oku

Türk Tangosundan Portreler: Mazi Kalbimde Bir Yara Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button