Edebiyat Kitapları

Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa PDF İndir

Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa PDF İndir, e-kitap bölümümüzde Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa PDF İndir başlığı ile kitap özetini paylaştık. Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa PDF İndir kitabın detayları yazımızda.. 

Şevket Süreyya Aydemir Toprak Uyanırsa PDF İndir

Şevkey Süreyya Aydemir, Toprak Uyanırsa, pdf, e kitap, indir, oku, 1897 edirne doğumlu Türk yazar ve düşünce insan Aydemir, yaşamı boyunca çok sayıda roman, inceleme, araştırma kitapları yazmıştır. Bu eser, bir insan’ın hikayesidir. Faal meslek yaşamını bitiren, hak edilmiş bir dinlenme yaşamının başıboşluğu içinde aradığı huzuru bulacağını sanan emekli bir öğretmenin, bir ilköğretim müfettişinin anılarıdır.

Şevket Süreyya Aydemir’in, bir bakışta o kadar iddiasız, o kadar sade bir üslup hüneriyle işlediği böyle bir konu, bizim edebiyatımızda halen ele alınmamıştır. Bu eserde, insan ve doğa, ve insanla doğanın savaşı, bu savaşın gayesi olan ve felsefi manasıyla insanın doğayı yenmesi suretiyle asıl hürriyetimizi teşkil eden hadise, en manalı biçimde terkip edilmiştir.

Evvela gündüz gördüklerimi düşündüm. Köyün sefaleti, muhtarın ağıl yaptığı ve her aracılığıyla davar, gübre kokuları taşan kerpiç mektep binası üzerinde nedense fazla durmadım. Köy kadınlarının lime lime dökülen eski Türkmen kıyafetleri de şimdi beni pek tedirgin etmiyordu. Evet, Türkmen çökmüştü. Ama aslında ulu, sıhhatli bir boydu. – alıntı

Toprak Uyanırsa PDF

Dosya Boyutu 9 MB

 

Related Articles

Back to top button