DGS Kitapları

Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck PDF indir

Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck, pdf kitap bölümümüzde 2015 senesinde kaleme alınan Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck kitabını sizlerle paylaştık. Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck kitabının detayları..

Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck – Özeti

Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck

Kısa Süren Saltanat – John Steinbeck

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2015
Eklenme: Ağustos 21st, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 151
Yazar: John Steinbeck
94

John Steinbeck, bu yegâne siyasi hicvinde Fransız Devrimi’ni adeta ters yüz ediyor. Cumhuriyetin sürekli olarak olarak krize girmesinden bıkan Fransızlar, çözümü kadim kralların soyundan gelen amatör astronom Pippin Héristal’i kral ilan etmekte bulurlar.

Yeni kral ve ailesi bir anda magazin basını, saray personelleri, yağmacı soylular ve didişip duran siyasetçiler içinde kalır. Fransa Kralı IV. Pippin kendisinden neler beklendiğini anlamaya çalışırken karısı Maria, kafasını Versailles Sarayı’nın temizliğine takmış, Hollywood yıldızlarıyla eğlenen kızı Clotilde ise gönlünü Amerikalı Yumurta Prensi’ne kaptırmıştır.

Steinbeck, kraliyet ailesi ve etrafındaki renkli karakterlerin maceraları üzerinden Fransa, Amerika, demokrasi ve siyasi kurumlar ile birlikte büyük şirketler ve kapitalizmin eleştirisine ustalıkla girişiyor.

Bay Pippin’in ve ailesinin normal aile yaşamlarından alınıp zorla kraliyetin başına getirilmesi ile başlıyor kitap. Bay Pippin evinde oturup gök bilimle ilgilenmeyi seçerken, kraliyet diye adlandırılan ama piyon görevi gören biri olmak zorunda bırakılır. Fedakar eşi ile birlikte pek de tatmin olmadıkları bir noktada bulurlar kendilerini.

Cumhuriyetin sürekli olarak hükümet krizine girdiği bir ortamdan bunalan Fransız halkının ve elitlerinin tercihini tekrar krallıktan yana kullanmasıyla doğan ve sonrasında, kendi halinde yaşamını sürdüren bir ufak burjuvanın, ailesiyle birlikte çok değişik dünyalara savrulduğu bir hikâye burada anlatılan.

Pippin Arnulf Hêristal, kendi halinde yaşayan amatör merak bir astronom.  Bu hikâyeyle John Steinbeck, yarattığı müthiş bir karamizah ve ironi ile birlikte, siyasetin gerçek yüzünü göstermeyi amaçlıyor bize.

John Steinbeck kesinlikle kapitalizmi güzel ve sert eleştiren yazar. Bilhassa kitabın son bölümleri harikaydı diyebilirim… John Steinbeck’i okuyun okutun..

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button