Siyaset Kitapları

Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş PDF indir

Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş, pdf kitap bölümümüzde 2013 senesinde kaleme alınan Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş kitabını sizlerle paylaştık. Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş kitabının detayları..

Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş – Özeti

Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş

Armagedon (Türkiye İsrail Gizli Savaşı) – Aydoğan Vatandaş

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2013
Eklenme: Ocak 22nd, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 71
Yazar: Aydoğan Vatandaş
356

Bu kitap Türkiye’nin gizli ve fakat gerçek tarihidir. Körfez Savaşı’ndan, Çekiç Güç’e, Kürt Devleti projesinden Susurluk’a, Uğur Mumcu suikast-inden Eşref Bitlis cinayetine, Muavenet olayından ordu içindeki yapılanmaya değin gizli kalmış bir çok olay, bambaşka bir üslupla, tüm belgeleriyle birlikte yeniden ele alındı.

BEAUJEU’DAN sonra, Tarikat, varlığını bir an bile ara vermeksizin sûrdürdû. Aumont’dan günümüze dek. Tarikat’ın kesintisiz bir dizi Büyük Üstad’ını bilinmekte. Bugün Tarikat’ı yöneten, onun yüce görevlerini yürüten gerçek Büyük Üstad’ın ve gerçek Üstler’in adları ve oturdukları yer bir giz, yalnızca gerçek aydınlanmışlarca bilinen ulaşılmaz bir giz olarak kalmışsa, bunun nedeni, Tarikat’ın saatinin halen gelmemesi, vaktin halen dolmamasıdır…

(1760 tarihli i el yazması. G.A. Schiffmann, Die Entstehung der Rittergrade in der Freimauerei um die Mitte des XVIII Jahrhunderts, Leipzig, Zechel. 1882, s. 178-190) Plan’la ilk uzaktan tanışmamız böyle olmuştu. O gün başka bir yerde olabilirdim. O gün Belbo’nun bürosunda olmasaydım, şimdi… kimbilir, belki de Semerkant’ta susam satıyor.

Braille alfabesiyle yayımlanan bir dizinin editörlüğünü yapıyor, Frans Joseph’in ülkesinde ilk Ulusal Banka’yı yönetiyor olurdum. Öncül yanlışsa, koşullu önerme her zaman doğrudur.Ama o gün oradaydım. Bundan dolayı de şimdi hemen hemenm oradayım.

Okurken irkileceğiniz bu kitabı asla unutmayacaksınız.

Özet

23 ŞUBAT 1996 tarihinde, Türkiye, (kimilerine göre stratejik bir kayma olarak değerlendirilen, kimilerine göre son derece rasyonel bir politik sürecin gereği olarak) Ortadoğu’nun sorunlu bölgesindeki en kuvvetli ama bunun yanı sıra en suçlu ülkesi İsrail ile tarihî bir anlaşmaya imza atıyordu.

Anlaşma Ortadoğu ve Türkiye’de geniş çalkalanmalara yol açarken, anlaşmanın askerî niteliği alakalılerin merakını daha da artırıyordu. Her iki ülkenin demokrasi ile yönetilmesi ve bunun yanı sıra Batı’ya yönelmiş olmasından bu yakınlaşmanın son derece doğal olduğunu söyleyenler, bir türlü inandırıcı yer almıyordu.

Anlaşmanın kamuoyuna sızış tarihi ile İsrail’in Lübnan’daki Hizbullah üslerine yönelik başlattığı operasyonun aynı döneme rastlaması, Meclis’te konuyla alakalı önergeler verilmesine kadar varan gelişmelere neden oluyor, milletvekilleri Türkiye’nin yeni Ortadoğu politikalarını tespit eden böylesine önemli bir anlaşmadan habersiz olduklarından, hastalıklarını kamuoyundan gizlemiyorlardı.

Nitekim Harp Akademileri’nde öğretim kullanıcı hesabı yapan bir kurmay albay aracılığıyla hazırlanan “Türk-İsrail Yakınlaşması” konulu bir raporda konu ile alakalı olarak şöyle deniyordu: “Taraflar içinde gizli kalması gereken anlaşma İsrail Yediot Aharonot Gazetesi aracılığıyla kamuoyuna açıklamalmuş ve bundan sonra da anlaşma üzerinde büyük tartışmalar başlatılmıştır.

Ortadoğu ve Türkiye’de yoğun eleştirilere, bunun yanı sıra tepkilere de neden olan anlaşmayla alakalı tartışmalar hâlâ sona ermiş değildir. Askerî niteliği ve taraflar içinde 31 Mart 1994’te imzalanan ‘Güvenlik/Gizlilik Anlaşması’ hükümlerine tabi olması sebebiyle fakat kısmen kamuoyuna yansıyan anlaşmanın tam anlamıyla bilinememesi “spekülasyonları” bununla birlikte getirmiştir.”

MİT’e göre PKK hâlâ l. tehdit olmaya devam ederken, Genelkurmay yetkililerine göre ise irtica artık PKK’nın yerini alıyordu. Nitekim Hanefi Avcı da 5 Temmuz 1997’de 32 Gün programında üst düzey bir askerî yetkiliyle APO içinde enteresan bir telefon görüşmesi geçtiğini belirtiyordu. Söz konusu telefon konuşmasına göre üst düzey askerî yetkili APO’ya şöyle diyordu: “Siz bir müddet sesinizi çıkarmayın, sizinle sonra ilgileneceğiz…”

Bir önceki yazımız olan Katalonya’ya Selam – George Orwell başlıklı kitabımızda Katalonyaya Selam ekitap indir, Katalonyaya Selam ekitap oku ve Katalonyaya Selam pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button