Siyaset Kitapları

Operasyon – Tuncay Özkan PDF indir

Operasyon – Tuncay Özkan, pdf kitap bölümümüzde 2000 senesinde kaleme alınan Operasyon – Tuncay Özkan kitabını sizlerle paylaştık. Operasyon – Tuncay Özkan kitabının detayları..

Operasyon – Tuncay Özkan – Özeti

Operasyon – Tuncay Özkan

Operasyon – Tuncay Özkan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2000
Eklenme: Kasım 2nd, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 260
Yazar: Tuncay Özkan
816

Günlerden Perşembe’ydi. 4 Şubat 1999 akşamı, olağan gibi gözüken her şey, az sonra yaşanacak randevuyla, bambaşka bir boyuta taşınacaktı. Amerikan gizli servisi CİA’in Ankara temsilcisi, Yenimahalle’de bulunan, Türk gizli servisi MİT’in resmi konutundaki randevusuna tam saatinde geldi.

Uçak Türkiye’den Öcalan’ı almakla görevlendirilen ekiple birlikte havalandı. İlk rota mısır üzerinden Uganda’ya göre çizilmişti. Uçakta yolculuğu belgeleyecek video çekimleri yapıldı.

Ankara soğuk rüzgâra teslim olmuştu. Kentin üzerindeki sis, rüzgârın etkisiyle dağılırken, Ankara Kalesi’nin burçları güneşi yutmaya başlamıştı.

Akşam oluyordu.Günlerden perşembeydi. 4 şubat 1999 akşamı, olağan gibi gözüken her şey, az sonra yaşanacak randevuyla, bambaşka bir boyuta taşınacaktı.

Amerikan gizli servisi CİA’ nın Ankara temsilcisi, Yenimahalle’de bulunan, Türk gizli servisi MİT’in resmî konutundaki randevusuna tam saatinde geldi.

İki gizli servis elemanı karşılıklı nezaket sözcüklerinin sonrasında iş konuşmaya başladılar. Amerikalı casus, MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun’a çok önemli bir teklifte yer alıyordu.

CİA yetkilisi, MİT Müsteşarı’na, PKK terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ın ortak gerçekleştirilecek bir operasyonla yakalanmasını ve Türkiye’ye getirilmesini öneriyordu.Saat 21.15 sularıydı. Şenkal Atasagun olayla alakalı biraz daha bilgi istedi. CİA yetkilisi ne istendiğini anlamıştı.

Amerika, Türkiye’ye Abdullah Öcalan’ı teklif ediyordu. Ama şartı neydi?

Amerika Öcalan’ı niye Türkiye’ye verecekti?

Amerika’nın şartı açıktı:“Operasyonu Amerikan ve Türk personelleri gerçekleştirecek. Lakin ne olursa olsun Abdullah Öcalan Türkiye’ye sağ olarak getirilecek,mahkemede adil olarak yargılanacak ve öldürülmeyecekti.

”Açıkça istediğimiz buydu. Ama sonradan yaşananlar olayın getirdiği olumlu rüzgârların Amerika’nın Usame Bin Laden, Saddam Hüseyin ve İran’a karşı girişeceği operasyonlarda MİT’in verdiği desteğin bu istek kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Amerika şart olarak, Abdullah Öcalan’ın sağ olarak Türkiye’ye getirilip, yargılanması ve öldürülmemesi hususunda garanti ve güvence istiyordu.

Onlara göre en önemlisi buydu. Türkiye’nin Öcalan’ı yok etmek hususundaki önceden gerçekleştirdiği operasyonlardan haberdar olan Amerikan yönetimi, Öcalan’ın sağ ele geçirilmesinde ısrarlıydı.

Bir önceki yazımız olan Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button