Dini Kitaplar

Psikanaliz ve Din – Erich Fromm PDF indir

Psikanaliz ve Din – Erich Fromm, pdf kitap bölümümüzde Mayıs 2017 senesinde kaleme alınan Psikanaliz ve Din – Erich Fromm kitabını sizlerle paylaştık. Psikanaliz ve Din – Erich Fromm kitabının detayları..

Psikanaliz ve Din – Erich Fromm – Özeti

Psikanaliz ve Din – Erich Fromm

Psikanaliz ve Din – Erich Fromm

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Mayıs 2017
Eklenme: Temmuz 16th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 120
Yazar: Erich Fromm
1.161

Çoğunlukla yetkeci din, gerçek bireylerin gerçek hayatlarıyla hemen hemen hiç ilintili olmayan çok soyut ve çok uzak bir ideali gerçek sayar.

Şimdiki durumda ve zamanda yaşayan bireylerin hayatları ve mutlulukları, “ölümden sonra hayat” veya “insanlığın geleceği” gibi idealler uğruna feda edilebilir; ileri sürülen amaçlar her yolu haklı çıkarır ve dindar veya laik bir “seçkinler sınıfı”nın elinde soydaşlarının hayatlarını denetim altında tutmaya yarayacak semboller haline gelir.

“Karmaşık dünyamıza uygun ve kışkırtıcı bir kitap bu. Dinin ıskaladığı hususlara işaret ediyor ve hem psikoloji hem din öğretmenlerine kıymetli bir bilgi kaynağı sunuyor.

Bu kitap, psikanalizin bilinçaltı çatışmalarını açığa çıkarmaya yardım edecektır.”

-New York Herald Tribune-

Bu kitap, ahlak psikolojisi üzerine bir inceleme olan Man for Himself’te (Kendini Savunan İnsan) gösterilen düşüncelerin bir uzantısı olarak görülebilir.

Ahlak ile din birbiriyle yakında zamandan ilişkilidir ve bundan dolayı de bir miktar örtüşür. Man for Himself’te vurgu tümüyle ahlak üzerinedir, oysa bu kitapta din sorunu üzerine odaklanmaya gayret göstermiş.

Bu kitapta bulunan görüşler hiçbir biçimde “psikanaliz”in bir temsili değildir. Dini, çözülmemiş duygusal çatışmalar belirtisi olarak gören psikanalistler olduğu kadar kendi dininin gerektirdiği gibi yaşamayı seçen psikanalist’ler de mevcuttur.

Bu kitabın tutumu her iki grubunkin’den de farklıdır,bundan dolayı olsa olsa üçüncü grup psikanalistleri temsil ettiği söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button