Tarih Kitapları

Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut)

Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut), e-kitap bölümümüzde Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut) başlığı ile kitap özetini paylaştık. Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut) kitabın detayları yazımızda.. 

Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF (Rıza Zelyut)

Rıza Zelyut, Dersim İsyanları ve Seyit Rıza, pdf, oku, indir, e kitap, 1948 doğumlu gazeteci ve araştırmacı-yazar Zelyut, edebiyat, tarih ve siyasi alanda bir çok eser kaleme almıştır. Aleviler ile ilgili da çok sayıda kitap yazan Rıza Zelyut eserlerinde Aleviliğin tarihsel sürecini de kaynaklara dayandırarak ele almıştır.

“Biz, daima hakikat arayan ve onu buldukça ve bulduğumuza kani bi hayli, ifadeye cüret gösteren adamlar olmalıyız. Tarih yazmak; tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmasa; değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.”
Mustafa Kemal Atatürk (16 Ağustos 1931)

“16. yüzyılın sonlarında, bölge ile ilgili ayrıntılı açıklamalar yapan Şeref Han; Dersim’den hiç söz etmemektedir. Bu da Dersim isminin çok sonraları bölge ismi halini aldığini göstermektedir.
1935 senesinde İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın Millet Meclisi’ndeki konuşmasında kelimelerine eklediği şu görüş de bunu doğrulamaktadır: “Dersim eski zamanlarda muayyen bir mıntıkaya verilmiş bir isim değildir. Sonraki zamanlarda, Dersim ile alakalı belgeler, daha çok buradaki aşiretlerle ilişkili olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunları incelediğimizde de Dersim kelimesinin coğrafi bir terim değil bir aşiretin adı olduğunu görmekteyiz. 18. yüzyıl Osmanlı arşivlerinde bulunan bu belgelerden bir kısmını uzman Ahmet Hazerfen okumuş ve Cemal Şener de “Osmanlı Belgelerinde Dersim Tarihi” ve “Osmanlıca-Türkçe 50 Adet Orijinal Belge” adı altında yayınlamıştır.” alıntı

Dersim İsyanları ve Seyit Rıza PDF

Dosya Boyutu 2 MB

 

Related Articles

Back to top button