Biyografi Kitapları

Yoruma Karşı – Susan Sontag PDF indir

Yoruma Karşı – Susan Sontag, pdf kitap bölümümüzde 416 senesinde kaleme alınan Yoruma Karşı – Susan Sontag kitabını sizlerle paylaştık. Yoruma Karşı – Susan Sontag kitabının detayları..

Yoruma Karşı – Susan Sontag – Özeti

Yoruma Karşı – Susan Sontag

Yoruma Karşı – Susan Sontag

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
416
Eklenme: Haziran 14th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 416
Yazar: Susan Sontag
629

Yoruma Karşı, 20. yüzyılın en derinlikli düşünürlerinden Susan Sontag, yayınlandıktan sonra çok kısa bir sürede modern klasikler arasında yer alan ve Üslup Üzerine, Trajedinin Ölümü, Camp Üzerine Notlar gibi kült makalelerinin olduğu bu kitabında, sanatların; resmin, tiyatronun, edebiyatın ve sinemanın evrimine yakında zamandan bakıyor..

“içerik, anlık görülen bir şeydir; ani parlamaya benzer bir karşılaşma. Ufacıktır -içerik, ufacık bir şey.”
(Willem de Kooning, bir röportajda söylenmiş)

“Görünüme bakarak yargılamayanlar yalnızca sığ insanlardır. Dünyanın esrarı görünendedir; görünmeyende değil.”
(Oscar Wilde, bir mektupta yazmış)

Sanatçılarla eleştirmenlerin çoğunun, sanatı dışsal bir gerçekliğin temsili sayan teoriyi benimsemeyip, sanatı öznel bir ifade olarak gören teoriyi tuttukları modern çağda bile, mime­sis teorisinin ( doğa ve insan davranışının sanatta ve edebiyatta taklide dayanan temsilidir) ana özelliği kalıcılığını korumaktadır.

Biz sanat eserini ister bir resim modeli (gerçekliğin resmi olarak sanat şeklinde) isterse bir bildiri modeli olarak (sanatçının bildirisi olarak sanat şeklinde) kavrayalım, içerik başta gelmeye sürecektir.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button