DGS Kitapları

Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski PDF indir

Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, pdf kitap bölümümüzde 2015 senesinde kaleme alınan Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski kitabını sizlerle paylaştık. Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski kitabının detayları..

Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski – Özeti

Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Yeraltından Notlar – Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2015
Eklenme: Ekim 12th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 145
Yazar: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
1.312

Dostoyevski şöyle seslenir okura: “…sizlerin yarı yolda bıraktığı şeyleri, sonuna kadar götürdüm yalnızca. Ayrıca siz korkaklığınıza ölçülü davranmak adını veriyor ve böylece kendinizi aldatıyor ve avutuyorsunuz.”

Yeraltından Notlar’da hem duygusal yapıtların “düşçü” ve lirik kahramanı hem de grotesk yapıtların düzenci ve gülünç ufak memuru, tek bir bireyde acı verici biçimde yan yana gelir. Kişinin kendine söz geçirmesiyle yeraltından kurtulması olanaklı mıdır?

Kendini kandırmak değil, kendini çözmek isteyen okur için yüz yıldan uzun zamandır okunan, varoluşçu edebiyatın temel taşlarından birisi olan gerçek bir başyapıt…

“Yeraltından Notlar, entelektüel ironisindeki eda ve yabancılaşmayla, ilk modern roman olarak görülebilir… Conrad’dan Kafka’ya, Beckett’ten ötesine, 20. yüzyıl edebiyatındaki varoluşun anlamsızlığı hissi, Dostoyevski’nin eseriyle başlar.”
-Malcolm Bradbury-

“Tuhaftır, yeraltı gururu bayağı bir gururdur. En büyük sıkıntı kahramanın kendini somut anlamda etrafındakilerden ayırt edememesinden kaynaklanır. Bunun yanında, ağır ağır bu başarısızlığın bilincine varmaya başlar. Kendisiyle aynı arzuları duyan ve aynı başarısızlıkları yaşayan ufak memurlarla çevrili olduğunu görür. Tüm yeraltı bireyleri gerçekte birbirlerine ne kadar benziyorlarsa, kendilerini o kadar “biricik” sanırlar. Kinci öykünme genele yayılır ve kısır çatışmalar çığırından çıkar. Her biri yeraltı insanıyla birlikte haykırır: ‘Onlar birlik, ben tek başımayım.’”
-René Girard-

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button