Biyografi Kitapları

Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau PDF indir

Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau, pdf kitap bölümümüzde 2004 senesinde kaleme alınan Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau kitabını sizlerle paylaştık. Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau kitabının detayları..

Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau – Özeti

Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau

Yalnız Gezenin Düşleri – Jean-Jacques Rousseau

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2004
Eklenme: Ekim 16th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 184
Yazar: Jean-Jacques Rousseau
1.698

Fransız Aydınlanması’nın ‘aykırı’ sesi Rousseau, edebiyatın geleneksel türleri içinde kendisine basit bir şekilde bir yer bulamayan bu ‘anı’ ile ‘roman’ arası metinde, yaşamı ile bir son hesaplaşma çabasına girişiyor.

Bu hesaplaşma en başta düşünürün iç dünyasına, geçmişine yaptığı bir yolculuk manasına gelmektedir. Sadece Aydınlanma’nın değil, tarihin en büyük ve en önemli devrimlerinden birini gerçekleştirmek üzere olan burjuvazinin, tarihe kendi ‘aklı’ ile yön verme hedefinin içinden git gide artan uygarlık eleştirisi ve buna bağlı ‘doğaya dönüş’ çağrısıyla Romantik akıma öncülük etmiş, halk iradesinin monarşiye karşı üstünlüğünü savunan bu ‘eleştirel ses’,

Rousseau’nun yaşamının son senelerında içine sürüklendiği yalnızlığın, tecrit edilmişliğin kalın duvarlarını ören sestir de.

Bu eser bir ‘öz-denemeler’ gibidir. Zaten bunu Rousseau kendi de ifade eder: “Monteigne’le aynı işi yapıyor olsam da, amacım onunkinden farklı. Zira o Denemeler’ini salt başkaları için yazmışken, ben Düşlerim’i yalnızca kendim için yazıyorum.” İnsanın mutluluğu kendi içinde de araması gerektiğinin, mutlu olmayı bilen birini hiçbir etkenin mutsuz edemeyeceğinin de altını çizen yazar bunları kendisi de deneyimlemiştir. Kişisel bir reform yapmamız gerektiğini söyleyen Rousseau’nun düşlerinden onlarca ders çıkartılabilir bana göre. Kimi bölümlerde felsefi konuları da irdeleyen Rousseau, yalan-doğru ilişkisini inceliyor. Söylenen şeyin yalan olarak değerlendirebilmesi için menfaat uğruna ve zarar vermek için söylenmiş olması gerektiğini savunuyor. Buna göre, menfaat gözetmeksizin ve zarar vermeden yalan söylemek bir tür kurmacadır ona göre; yalan söylemek değildir. Asıl ‘doğru’ insanın kendi menfaatleri söz konusu olduğunda dahi dürüst olabilen kişidir ona göre.

Bir bakıma Rousseau’nun bu eseri bir uyanışı içinde yer alıyor içinde.. Rousseau’nun insanlar üzerine vardığı yeni kararlar kendi yönünden huzur bulmasına yaramakla kalmıyor bizlere de rehberlik ediyor. Nefretin bireylerin gözünü nasıl kör ettiğini çok güzel bir biçimde yansıtmış. Buna göre, insanlar bir kişiden nefret etmek istiyorsa, ona nefret edilmeyi gerektirecek (onlara göre) olguları zaten yüklemiş, onu biçimden şekile sokmuş olurlar. Bu, Rousseau’ya göre bir körlüktür. Ve bana göre şu da mevcuttur ki; kör insanlar en tehlikeli insanlardır. Bu kör insanlar çoğu gören kişiden iyi gördüklerini iddia ederler, bu da en tehlikeli şeydir. Tıpkı bencil bir insanın kendini en balakalı insan olarak görmesi gibi bu kör insanlar da kendilerinin en iyi gözlere sahip olduklarını iddia ederler. Ama o kör bireylerin ‘iyi gören’ gözlerinden de kaçabilmiştir Rousseau; “… ama sinirlenmeden onlara tahammül etmeyi öğrendiğimden beri üzerimdeki güçlerini kaybettiler.” şeklinde ifade ederek bunu da anlatır.

Rousseau’nun zamanında de belki bu tür insanlar çoktu, bana göre şimdilerde daha da çok. ‘Gören körler’. Bilhassa olanakların çoğaldığı şimdilerde, insanlık bunu, yani olanakları elleriyle ittiği, ondan tam zıt yöne gittiği için belki de bu normal bir durum. İmkanlar arttıkça körlük derecesi de artıyor kanımca. Herhangi bir insana kolay bir şekilde ulaşabilinmekte internet aracılığıyla, fakat bu kolaylık bizi belki de yanıltıyor; körleştiriyor. Kolaylık aldatıyor bizleri; insanları da basit bir şekilde kefelere yerleştiriyoruz hemen. Buna sürdükçe, daha da kör oluyoruz her geçen gün, bir bakış açımız daha kararıyor, halbuki bakış açısı dediğimiz şey en kıymetli yetilerimizden bir diğerideğil midir

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button