Ekonomi Kitapları

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık PDF indir

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık, pdf kitap bölümümüzde Şubat 2018 senesinde kaleme alınan Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık kitabını sizlerle paylaştık. Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık kitabının detayları..

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık – Özeti

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? (Nasıl Öğrenilir?) – Ali Işık

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Şubat 2018
Eklenme: Ağustos 8th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 136
Yazar: Ali Işık
1.465

Yabancı dil eğitiminde, harcanan bunca kaynak ve emeğe rağmen, istediğimiz düzeyde verim alınamamaktadır. Bu yetersizliğin başlıca nedeni yabancı dilin nasıl öğrenileceğinin bilinmemesidir.

Genelde, yabancı dil bilmek, dil bilgisi kaideleri ve sözcük bilmekle eş değer tutulmuş, bütün çabalar bunları bilinçli olarak öğrenmek veya ezberlemek üzerine yoğunlaşmıştır. Yani yabancı dil çalışmalarında dil bilgisi kaidelerinı, matematik öğrenir gibi bilinçli olarak irdeleyip bol miktarda alıştırma yapmak suretiyle bilinç altına yerleştirmek amaçlanmıştır. Hâlbuki, insanlar bilinçli olarak dil bilgisi kaidelerinı bilmeden dili kullanabildikleri gibi, dil bilgisi kaidelerinı bildikleri hâlde dili kullanamamaktadır.

Bu nedenle, yabancı dil eğitiminde başarıyı yükseltmek için atılacak en önemli adım, “yabancı dil bilgisi bilmek = yabancı dil bilmek” yanılgısından dönmektir. Diğer bir adım da yabancı dil eğitiminde edinme ve öğrenme içindeki farkı bilmek ve bu doğrultuda çaba sarf etmektir.

Öğrenme, hedeflenen gramer kaidelerinın şuurlu bir biçimde irdelenmesinden sonra, bol miktarda alıştırma ve pratik yapmak suretiyle otomatik hâle getirilen bilinçli bir zamantir.Edinme ise doğuştan varolan dil potansiyelinin, edinim cihazının harekete geçirilmesine ve bilinçaltında öğrenilen dilin sisteminin oluşturulmasına neden olan bir zamantir. Edinimi gerçekleştirmenin yöntemi ise bol bol anlaşılabilir girdi elde etme yolları arayarak, yabancı dili bir araç olarak tercih ederek öğrenmektir.

Herkesin bir biçimde bir yabancı dil uğraşısı olmuştur. Biz de, diğer aile fertlerimiz veya bazı dostlarımız gibi, yabancı dil öğrenenler kervanına katıldık. Uğraştık, zaman ayırdık, senelerimizi verdik; ama yine de istediğimiz yere gelemedik.

Bu çalışma, yabancı dil öğrenirken yaşadığımız poblemlerin ve başarı eksikliğinin nedenlerini açıklamak, bazı tavsiyelerde bulunmak maksadıyla hazırlanmıştır.

Yabancı dil öğrenirken ve öğretirken elde edilen tecrübeler, akademik çalışmalarla harmanlanarak sunulmuştur. Böylelikle kitap yabancı dil öğrenmek isteyenlere bu işi nasıl yapabilecekleri hususunda yardım edecek, yabancı dil öğretmenlerine de bir dili nasıl öğretmeleri gerektiği hususunda ışık tutacaktır.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button