Felsefe Kitapları

Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) – Friedrich Nietzsche PDF indir

Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) – Friedrich Nietzsche, pdf kitap bölümümüzde 2012 senesinde kaleme alınan Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) – Friedrich Nietzsche kitabını sizlerle paylaştık. Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) – Friedrich Nietzsche kitabının detayları..

Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) – Friedrich Nietzsche – Özeti

Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) –  Friedrich Nietzsche

Wagner Olayı (Nietzsche Wagner’e Karşı) – Friedrich Nietzsche

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2012
Eklenme: Mart 7th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 97
Yazar: Friedrich Nietzsche
251

Nietzsche bu eserinde şöyle der:

“… Gönül isterdi ki, Wagner Parsifal ile, bu son tiyatro yapıtı ve satir dramı ile eğlendirmeyi amaçlamış olsun; gönül isterdi ki, trajedi yazarı Wagner bu yapıtla ezelden beri insanı ürperten yeryüzündeki ciddiyetin ve yeryüzündeki feryadın, çile ve ızdırap çekme idealinin kışlık doğasındaki nihayet aşılmış olan en aptalca şeklinin, trajedinin taşkın parodisini yapmış olsun bilerek; böylece kendisine layık ve yaraşır bir biçimde bizden, kendisinden ve her şeyden önce trajediden vedalaşmış olsun.”

Wagner’in müziğini eleştirmektedir. Ele aldığı bu müzikle birlikte Alman toplumunun yapısını, düşüncelerini geniş bir biçimde incelemektedir.

Biraz olsun, kendimi rahatlatmak istiyorum. Bu yazımda Wagner’i harcamak pahasına, Bizet’yi övmem yalnızca salt kötülükten kaynaklanmıyor. Birçok şaka içinden şakaya hiç de gelmeyecek bir konuyu gündeme getiriyorum. Wagner’e sırt çevirmek benim için bir yazgıydı.

Herhangi bir şeyi sonradan yeniden sevebilmek ise bir utku. Belki de hiç kimse Wagner’cilikle bu denli tehlikeli bir biçimde bütünleşmemiş, hiç kimse Wagner’ciliğe karşı koymada bu denli kuvvetli bir biçimde direnmemiş ve hiç kimse ondan kurtulduğuna bu denli çok sevinmemiştir. Uzun bir öykü!

Wagner’e Karşı); 1888’de Ecce Homo adlı yapıtlan yayımlandı. 1886’dan beri yazmakta olduğunu dostlarına dile getirdiği Der Wille zur Macht (Güç İstenci) adlı yapıtından taslaklar, aforizmalar ve parçalar kalmıştır.

Nietzsche’nin özgün yanı, Batı. medeniyetinin temel felsefi poblemlerinı köktenci bir kuşkuyla ele almasıdır. Nietzsche, bilginin (bilim), varlığın (Batı.’ya özgü apaçık hakikatleri ve nihayet eylemin (ahlak ve siyaset) yeniden sorun haline getirilmesine olanak sağladı.

Kantcı eleştirinin sonucunu daha ilerilere mevcutturan Nietzscheci eleştiri, giderek Kantcı eleştirinin kendisine yöneldi; aklın sözde önsel kategorilerini kabul etmeyerek bunların, bedensel ve sosyoekonomik kökenli, salt ‘yaşamsal’ zorunluluklardan başka bir şey olmadığım ileri sürdü.

Bir önceki yazımız olan Gavur Halil Ve Deli – Halil Cibran başlıklı kitabımızda Gavur Halil Ve Deli ekitap indir, Gavur Halil Ve Deli ekitap oku ve Gavur Halil Ve Deli pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button