Biyografi Kitapları

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz PDF indir

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz, pdf kitap bölümümüzde 2011 senesinde kaleme alınan Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz kitabını sizlerle paylaştık. Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz kitabının detayları..

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz – Özeti

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2011
Eklenme: Haziran 12th, 2019
Dil: Türkiye
Sayfa: 408
Yazar: Michael Moritz
801

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı; Masalların “Gökten düşmüş üç elma..”sı gibi insanoğlunun kaderini etkilemiş “üç elma” nedir diye sorulsa, herhalde Âdem ile Havva’nın “yasak meyva”sından ve Sir Isaac Newton’ın başına düşen elmanın sonrasında, Steve Jobs’un yarattığı Apple’ı saymak gerekir.

Geçen günlerde sağlık poblemleri sebebiyle Apple’ın CEO’luğundan ayrıldığını ilan edince şirketin hisse senetlerinde yaşanan ani değer kaybı, Jobs’un özelde Apple, genelde de bilişim teknolojisi sektöründe kurucu bir figür olarak ne kadar özel bir yer işgal ettiğini gösteriyor. 

Dünyanın en kuvvetli, en olağanüstü işadamları içinde gösterilen Steve Jobs’un ve tabii ki Apple Computer’ın öyküsünü anlatan bu kitapta bir şirket tarihinden fazla daha fazlasını bulacaksınız. 
Yaratıcılık, deha, cüret ve bitmeyen bir gayret…

iPod’da müzik dinlemiş, iPhone kullanmış, iPad’de kitap okumaya başlamış, Macintosh’a elini değdirmiş herkes bu mucizevi tarihi merak ve coşkuyla okuyacak.

GİRİŞ

Elinizdeki kitabı yazma düşüncesi aklıma düştüğünde, Apple büyük bir şirketti. Apple II kişisel bilgisayarının getirdiği büyük başarı ile yeni bir makine geliştirme ve piyasaya sürme raundunu başlatarak, Armonk’taki altedilmez güç IBM’le rekabete girme gibi ikili bir meydan okuma içindeydı.

Şirketler Batarken Apple Büyüdü.

Apple ilk günlerinde halk şarkıları ve efsaneler âleminde kendine hızla yer açarken, kişisel bilgisayar sektörü de hızla olgunlaşıyordu. İlk günlerinde ayakta kalmayı başaran ufak şirketler havlu atmaya başlıyordu. Aralarından yalnızca bir iki tanesi önder olarak çıkmayı başardı; bunlardan bir diğeride Apple’dı.

Birçok şirketi tanımaya çaba harcamaktansa, tek bir şirkete odaklanırsam Silikon Vadisi ile ilgili, yeni bir kuruluşun doğuşu ve genç bir şirketin yaşamı ile ilgili daha fazla şey öğrenebileceğimi düşündüm. İmajın gerçeğe ne kadar uygun olduğuyla, açıklamaların eylemlerle ne kadar denk düştüğüyle ilgilendim.

Halka Açılması

Apple’ın halka açılmasından önceki senelerına odaklanmak, kurucuların beslendiği atmosferi incelemek, onların kişiliklerinin şirketi nasıl etkilediğini görülmektedirmak istedim. Ayrıca daha az ölçüde de olsa neden, ne zaman ve nasıl gibi klasik sorulara yanıt aradım. “Doğru zamanda doğru yerde” tanımı Apple’ın başarısını kısmen açıklıyor, ama mikro-bilgisayar işine giren yüzlerce değilse bile düzinelerle insan da başarısız oldu.

Birkaç ay Apple’da, sınırları özenle çizilmiş bir özgürlük ortamında çalıştım. Toplantılara katılmama ve yeni bir bilgisayarın geliştirilmesi sürecini izlememe izin verildi. 1982’de karşıma çıkan şirket, 1977’de fakat bir garajı dolduran ufak işletmeden fazla farklıydı. Dolayısıyla, şirkete ilişkin bu şipşak fotoğrafları kitaba serpiştirdim.

Bir önceki yazımız olan Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button