Felsefe Kitapları

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud PDF indir

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud, pdf kitap bölümümüzde 2019 senesinde kaleme alınan Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud kitabını sizlerle paylaştık. Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud kitabının detayları..

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud – Özeti

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud

Uygarlığın Huzursuzluğu – Sigmund Freud

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2019
Eklenme: Ağustos 8th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 93
Yazar: Sigmund Freud
716

Uygarlığın Huzursuzluğu, İnsan türünün kaderiyle ilişkili şu soruyu sormanın zamanı: Uygarlığın gelişimi, birlikte yaşamanın getirdiği saldırganlık ve kendini yok etme içgüdüsünün yol açtığu huzursuzluğun üstesinden tamamen veya minimumından kısmen gelebilecek mi?

Bu noktada, bugünkü çağ belki özel bir dikkat istiyor.

Bugünkü insanlar doğa kuvvetlerini kontrol etmede o kadar ileri gittiler ki karşılıklı olarak birbirlerini tamamen yok etmeleri de kolaylaştı. Bunu gayet iyi biliyorlar ve hali hazırdaki huzursuzluklarının, moral bozukluklarının, endişelarının büyük kısmı buna dayanıyor. Ve şimdi “Tanrısal güçlerin” ikincisinin, yani edebi Eros’un kendisi gibi ölümsüz olan rakibinin yanında yer alabilmek için bütün gücünü kullanması beklenebilir.

Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud psikanalizin toplumsal hadiseleri, uygarlığın gelişimini ve poblemlerinı açıklamakta da uygun bir kuram olduğunu Uygarlığın Huzursuzluğu, Totem ve Tabu, Grup Psikolojisi gibi eserlerinde göstermiştir.

Freud’un psikanalizin eldeki verilerin ın sosyal hayat için ne anlama geldiğini kelimelerine eklediği başlıca eseri olduğu için, “Uygarlığın Huzursuzluğu” yirminci yüzyıl boyunca bir çok düşünürü etkilemiş, bir çoklarına ilham vermiş ve kendisiyle hesaplaşmak zorunda bırakmıştır.

Freud’a göre hayvani dürtülerle güdülenen insanın bunun yanı sıra uygar bir varlık olmaa çalışması trajik bir durumdur. Bunun yanında Freud insanın uygarlıktan vazgeçemeyeceğini de kabul eder. Sonuç uygarlığın kaçınılmaz huzursuzluğudur.

Ötekini Dinlemek uzmanlaşmış bir dizi. Ama dizide bulunacak bütün kitaplar doğrudan insana dair. Hayatlarımıza, kendi kişisel deneyim alanımıza, ana babalarımıza, onlarla ilişkilerimize, zor büyüme senelerımıza dair bir bilgi…

Kendimiz ve diğer insanlarla alakalı sezgilerimizi geliştirmemize yardım edecek, yeni kavrayış olanakları verecek ve şüphesiz öğrenirken herkesin kendi tecrübeleriyle sınayacağı türden bir bilgi…

Psikiyatri ve psikanaliz alanında yüzyıl boyunca yazılmış temel yapıtları bir kütüphane oluşturacak bağlamda bir araya getirirken bunu amaçladık.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button