Edebiyat Kitapları

Üç Damla Kan – Sadık Hidayet PDF indir

Üç Damla Kan – Sadık Hidayet, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Üç Damla Kan – Sadık Hidayet kitabını sizlerle paylaştık. Üç Damla Kan – Sadık Hidayet kitabının detayları..

Üç Damla Kan – Sadık Hidayet – Özeti

Üç Damla Kan  –   Sadık Hidayet

Üç Damla Kan – Sadık Hidayet

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Nisan 28th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 157
Yazar: Sadık Hidayet
214

Hidayet, 1930’lu senelerda, ülke için pembe tablolar çizen yönetime, İran halkının yaşantısını keskin bir gerçekçilikle yansıtarak yanıt veriyor. Şiddetin ve tutkunun iç içe geçtiği bu öyküler yoksullik, hastalık, batıl inançlar, cincilik, kumalık “siga” düzeni, ikiyüzlülük, mistik hayata ve inzivaya kaçış, hayal kırıklıkları, kadının mal muamelesi görmesi gibi İran toplumunda kol gezen sorunlara birer ayna tutuyor.

Modern İran edebiyatının en kuvvetli kalemi Sâdık Hidâyet, birbirinden bağımsız on bir hikâyeyi içeren Üç Damla Kan kitabında, hem İran’ın kadim tarihiyle derinlikli bir ilişki kurarken hem de yaşadığı dönemi ironik bir bakış açısıyla konu alıyor.

Döneminin bir panoramasını görülmektediran ve İran’ın kültürel kodlarını derinlemesine eleştiren bu hikâyeler, Sâdık Hidâyet’in merak uyandıran esrarengiz yaşamının da bir tezahürü olarak görülebilir.

İran’da yaygın olan insanlık hâllerini kendine özgü üslubuyla anlatan yazar, halk içinde kendini gösteren farklı dini inançlara değinmiş ve modern İran toplumunda gözlemlediği yozlaşmayı alaycı bir dille eleştirmiştir.

İran’ın otantik ve folklorik unsurlarından beslenerek hastalıklı aşk, kabadayılık, şiddet, izdivaç, delilik, büyücülük ve intihar gibi meseleleri karamsar bir tavırla ele alan Hidâyet, kitapta bulunan her hikâyeyi enteresan bir sonla bitirerek okuyucuları kendine özgü üslûbuyla sarsıyor.

Kitapta ilk bakışta dikkati çeken şeyler, beş öykünün intiharla,iki öykünün de cinayetten sonra intiharla sonuca varılması, bunun bunun yanında ilk ve son öyküde “üç damla kan” vurgulamalarının sürekli olarak tekrarlanmasıdır.

Hidâyet, yönetimin ülke için pembe tablolar çizmesine, 1930’lu senelerdaki İran halkının yaşantısını gerçekçi tasvirlerle öykülerine dökerek karşılık verir.

Fakirlik, hastalık, cahillik, batıl inançlar, ölüden yardım umulması, falcılık,cincilik, hatalı evlilikler, kumalık ve “sîga” düzeni, bencillik,sevgisizlik, ikiyüzlülük, gerçek hayata katlanamayarak mistik hayata ve inzivaya kaçış, hayal kırıklıkları, ikinci plana atılmış kadının mal muamelesi görmesi, Üç Damla Kan’ın temel taşlarını oluşturur.

Üç Damla Kan, hanlı yayıncısının da dediği gibi, belki Sâdık Hidâyet’in varlık rüyasını kâbusa çeviren ifritin pençesinden,belki de kendi kalbinden damlamıştır

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button