DGS Kitapları

Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain PDF indir

Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain kitabını sizlerle paylaştık. Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain kitabının detayları..

Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain – Özeti

Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain

Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twain

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Aralık 8th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 264
Yazar: Mark Twain
3.682

MARK TWAIN (1835-1910): Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Twain Missouri, Florida’da dünyaya geldi. Dört yaşındayken ailesi Mississippi Nehri’nin batı kıyısındaki Hannibal’a yerleşti. Küçük yaşta babasını kaybedince, demirci çırağı, dizgici, matbaa işçisi olarak çeşitli işlerde çalıştı.

Alta California gazetesi için muhabir olarak çalıştığı sırada Avrupa’ya ve Kutsal Topraklar’a gitti. Bu gezilerle alakalı Alta California ve New York Tribune gazetelerine yazdığı mektupları ardından The Innocents Abroad; or, The New Pilgrim’s Progress (1869; Yurtdışındaki Masumlar veya Yeni Hac Yolculuğu) adlı kitapta topladı.

Önemli yapıtları içinde The Gilded Age (1873; Çalınan Taç), The Prince and the Pauper (1881; Prens ve Dilenci), Life on the Mississippi (1883; Mississippi’de Yaşam) ve The Adventures of Huckleberry Finn (1884; Huckleberry Finn’in Maceraları) sayılabilir.

Mark Twain’in en bi hayli beğeni alan yapıtlarından birisi olan Tom Sawyer’ın Maceraları çocukluğun masum, güvenli ve müthiş maceralarla dolu evrenine bir övgüdür. Roman Mississippi Nehri kıyısındaki ufak bir kasabada, belirtilmeyen bir zamanda geçer.

Lakin okur evlerde siyahi kölelerin bulunmasından hikâyenin 1830’larda veya 1840’larda geçtiği sonucuna varabilir. Herkesin herkesi tanıdığı, yetişkinlerin çocukları eğitmek ve disipline sokmak için birlikte çalıştıkları bu ufak kasabada, herkes göründüğü gibi midir?

Roman insan doğasının ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, maddi değerlere düşkünlüğünü ve Amerikan taşrasındaki ufak kasaba ruhunu müthiş biçimde yansıtır.

Tom Sawyer’ın Maceraları Özeti

Twain, iyi kalpli, fakat her daim yaramazlık peşindeki Tom ve dostlarının maceralarını gerçekçi bir dille aktarırken, alışılmış terbiyeli ve örnek çocuk imgesini de yıkar. Yapıtın kuşaklar boyu her yaştan okura hitap etmesinin sırrı, belki de çocuk aklının nasıl işlediğini bize hatırlatmasında; yetişkin dünyasından ansızın çocukluğa ışınlanmanın paha biçilmez değerinde yatar.

Tom Sawyer iyi niyetli yaramaz bir çocuk. Başı türlü beladan kurtulmuyor. Bir sabah korsan olup yelkenini açıp yola koyuluyor. Bir sabah da kalkıp dostlarıyla mağarada define arıyor.

Teyzesi Polly, her ebeveyn gibi Tom’un başına bir iş gelmesinden korkuyor. Enerjisini O’na iyiyi doğruyu güzeli öğretip O’nu disipline etmek için harcıyor. Tabi ne kadar başarılı oluyor? Orası muamma..

Hani yaramaz çocuk akıllı, zeki olur derler ya gerçekten de öyle. Tom başına gelen hadiseleri çözmede bir yetişkini aratmıyor. Mantığını etik değerler çerçevesinde tercih ederek hadiseleri çözüyor.

Bu kitapta anlatılan serüvenlerden birçoğu gerçektir; bir iki tanesi benim, diğerleri de okuldaki dostlarımın yaşadığı olaylardır. Huck Finn de gerçek hayatta var olan bir

karakterdir; Tom Sawyer da öyle. Lakin Tom Sawyer tek bir kişi değildir; Tom kişiliği,tanıdığım üç ayrı çocuğun detaylarını aynı anda üzerinde taşıyor ve bundan dolayı karma bir mimari yapı olarak görülebilir.

Öyküde sözü edilen enteresan batıl inanışların tamamı, bu öykünün geçtiği zamanda, yani otuz kırk yıl öncesinde Batı’daki çocuklar ve köleler içinde büyük kabul görüyordu.

Elinizde tuttuğunuz kitap, kız ve erkek çocukları eğlendirmek için yazıldı, fakat yetişkinlerin de bu öyküden keyif almasını bekliyor.

Yaşlı kadın parmağıyla aşağı çektiği gözlüğünün üzerinden odada gözlerini gezdirdi;sonra gözlüğünü yukarı itip bu kez altından baktı. Çocuklar gibi minik şeyleri görmek için gözlüğünün sonrasında bazı zamanlarda bakar, hatta hiç bakmazdı; en gösterişli takısı, canının yongasıydı gözlüğü ve işe yaraması için değil “şık durması” için yapılmıştı  iki soba kapağı da taksa aynı derecede iyi görecekti.

Bir an şaşkın şaşkın durdu, sonra hiddetle değil ama yine de çevredeki mobilyalara duyuracak kadar yüksek sesle şöyle dedi: “Seni elime bir geçirirsem…”Lafını bitirmedi, çünkü bir anda dürtüklemeye başlamıştı ve nefesi sapı itmek için lazım oluyordu. Yatağın altından çıkarabildiği tek şey kedi oldu.

“Bu oğlan gibisini hiç görmedim!” Açık kapıya yöneldi, kapıda durup bahçeyi oluşturan domates fidanları ile tatula otlarının arasına göz attı. Tom yok. Sonra sesini git gide artan mesafeye göre yükselterek bağırdı: “TOOOOM!”

Bir önceki yazımız olan Nefret Oyunu – Sally Thorne başlıklı kitabımızda Nefret Oyunu Sally Thorne ekitap indir, Nefret Oyunu Sally Thorne ekitap oku ve Nefret Oyunu Sally Thorne pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button