Biyografi Kitapları

Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi, PDF indir

Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi,, pdf kitap bölümümüzde Aralık 2006 senesinde kaleme alınan Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi, kitabını sizlerle paylaştık. Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi, kitabının detayları..

Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi, – Özeti

Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi,

Timurlenk (İslam’ın Kılıcı, Cihan Fatihi) – Justin Marozzi,

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Aralık 2006
Eklenme: Ocak 29th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 466
Yazar: Justin Marozzi
1.896

Zincire vurmuşum talihi, sımsıkı tutuyorum elimle, 
Feleğin çemberini çeviriyorum öbürüyle,

Güneşin batmasına kalmaz,

Ya mağluptur Timurlenk ya hâkimdir tüm evrene. 

Meşhur İngiliz tiyatro yazarı Christopher Marlowe’un kaleme aldığı bu satırlar, yalnızca Doğu geleneğinin değil, dünyanın en önemli önderlerinden birisi olan Timurlenk’in ihtirasını özetlemektedir. Her daim muzaffer önder, rakiplerinin kendisini küçümseyerek taktıkları Aksak Timur lakabının tersine, savaş alanlarında ve siyasi emellerinde hiş aksamamış, seferden sefere kadim dünyayı dört dolaşarak sadık ordusuna ve tebasına hep zafer tattırmıştır. 

İhtirasının sonuçları Timur’un, Türk ve Müslüman dünyasının en önemli önderi olmasına yol açsa da, ölümünden sonra hem Asya toplumları için, hem de Timuroğulları için şaşaa ve istikrar çok hızlı erimiştir. Bu muhteşem zekânın ve büyük savaşçının varlığının dünya çapında bıraktığı izleri, Justin Marozzi’nin meraklı kaleminden takip edebilir, yalnızca savaş meydanlarında değil, Orta Asya’nın bir zamanlar efsane haline gelmiş kentlerinde de dolaşabilirsiniz.

Savaş meydanlarında hiç yenilmedi; dünyanın en büyük fatihlerinden biri olarak hedeflediği hiçbir toprağı elinden kaçırmadı; kendisine direnenlere gazabını sunarken yoldaşlarına hep merhametini sundu…

Sadece savaşı düşünen kana susamış biri olmadığını topraklarındaki büyük şehirlerdeki imar çalışmalarıyla ve ele geçirdiği toprakların tüm zanaatkârlarını ve sanatkârlarını kollayarak gösterdi…

Orta Asya bozkırlarından Hindistan ormanlarına ve Anadolu yaylalarına ve Sibirya steplerine yayılan büyük bir imparatorluğu ölümüyle öksüz bıraktı…

Dünyadaki en önemli ‘tek adam’lardan birisi olan Timur söz konusu olduğunda düşmanları hep titremiş, yandaşları da hep zaferden zafere koşmuştu… Şimdi okurlar, İngiliz tarihçi, gazeteci ve yazar Justin Marozzi aracılığıyla Timur’la tanışacaklar ve hem gazap hem lütuf saçan bu cihangirin kim olduğuna kendileri karar verecekler.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button