Edebiyat Kitapları

Suskunlar – İhsan Oktay Anar PDF indir

Suskunlar – İhsan Oktay Anar, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Suskunlar – İhsan Oktay Anar kitabını sizlerle paylaştık. Suskunlar – İhsan Oktay Anar kitabının detayları..

Suskunlar – İhsan Oktay Anar – Özeti

Suskunlar  –  İhsan Oktay Anar

Suskunlar – İhsan Oktay Anar

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Nisan 30th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 259
Yazar: İhsan Oktay Anar
246

Eflâtun rengi hayaller kuran bir “suskun”un kelimeleridir, bu roman. İşittiğini gören, gördüğünü dinleyen, dinlediğini sessizliğin büyüsüyle sırlayan ve tüm bunların görkemini hikâye eden bir adamın alçakgönüllü dünyasına misafir olacaksınız, satırlar akıp giderken.

O ise, muzip bir tebessümle size eşlik edecek, usulca… Sayfaları birer birer tüketirken, benzersiz erguvanî düşlerin “gerçekliği”nde semâ edeceksiniz ve bu düşlerden âdeta başınız dönecek. Hayat kadar gerçek, düş kadar olağanüstü bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve kelimelerin, yani musikînin romanıdır.

Sonsuzluğun derin sessizliğinin “nefesini üfleyen” ve ona “can veren” bir adamın hayallerinin ete kemiğe bürünmüş kahramanları, minimum sizler kadar gerçektir; veya siz, minimum onlar kadar bir düş ürünü… Bağdasar, Kirkor, Dâvut, Kalın Musa, İbrahim Dede Efendi, Rafael, Tağut, Veysel Bey ve diğerleri… Onlar, sessizliğin evreninden İhsan Oktay Anar’ın düş dünyasına duhûl ederek suskunluklarını bozmuşlardır.

 

Bir meczûp aşkı tattı, bir âşıksa aşkına şarkılar yazıp ruhunu maviyle bezedi; diğeri, kaybolduğu dünya çapında bir sesin peşine düşerek kendini buldu. Nevâ, belki de, herkesin âşık olduğu bir kadının pür hayâliydi. Hayâlet avcısı, kendi ruhunu yakalamaya çalıştı. Zâhir ve Bâtın ise, zıtlıkların muhteşem birliğinde denge bulan iki ayrı gücün cisimleşmiş hâliydi.

 

“Suskunlar”ı okuduktan sonra aynaya bakmak, yansıyan aksinizde gerçeği görmek, gördüğünüzü işitmek ve duyduklarınızla sağırlaşıp susmak isteyeceksiniz. Sayfalar tükenip bittiğinde, kim bilir, belki de “suskunlar”dan biri olacaksınız…

Kitap, adını musiki makamlardan alan Yegah, Dügah ve Segah adlı üç bölümden oluşuyor. Osmanlı İmparatorluğu zamanında geçen ve dönemin Musiki anlayışını işleyen roman, bir taraftan sürükleyici bir hikaye sunarken diğer taraftan tasavvuf,mevlevilik ve Türk musikisi adına bilgilendirici bir içerikte sunuyor.

 

kitapta, felsefe, dram,mizah ve gerilim dahil olmak üzere birden çok tarz güzel bir biçimde harmanlanmış. Romandaki olaylar Osmanlı İmparatorluğu zamanında geçmektedir. Kitap, öte yandan dönemin musiki anlayışını ve musiki cemiyetlerini ele alırken öte yandan da gelenekçi İslamın yanlışlarından bahsediyor.Yani müsikinin haram, tasavvufun günah olduğu söylenen dönemleri de eleştiriyor.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button