Pdf Kitap

Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer PDF indir

Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer, pdf kitap bölümümüzde 1999 senesinde kaleme alınan Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer kitabını sizlerle paylaştık. Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer kitabının detayları..

Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer – Özeti

Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer

Sümer Mitolojisi – Samuel Noah Kramer

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
1999
Eklenme: Ocak 16th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 220
Yazar: Samuel Noah Kramer
2.303

amuel Noah Kramer, Tarih Sümer’de Başlar adlı kitabında Sümerlerin insanlığa armağan ettiği ilk 39 buluşun öyküsünü anlatmıştı.

Kramer şimdi de Sümerlerin mitolojisini ele alarak tanrılar, tanrıçalar, yaratılış, ölüler diyarı ve tufan mitlerinin yazılı tarihteki ilk bütünlüklü örneğini gözler önüne çıkarıyor. Böylelikle tektanrılı dinlerle çoktanrılı dinler içindeki ortak paydaları gösteriyor: İnsanın yaratılışı;

kadın-erkek ayrımı; yer, gök ve ölüm tanrıları; insanlığın bir tufanla cezalandırılışı,…Sümerler insanlığın gizli tarihinin kahramanlarıdır. Sümer Mitolojisi’ndan öğrenilebileceğimiz çok şey var

Hayat tarzı ve Yazı: Çivi yazsını icat ettiler. İlk yazılı belge en eski Sümer şehri olan uruk kentinde bulundu.

Sümer okullarının olgunlaşması MÖ3000de oldu. Okula başlayan öğrencilerin karalama yazıları ve okulu bitirmek üzere olanların itina ile yazılmış yazıları da tablet olarak bulundu.

Sümer okullarının asıl amacı meslekti. Bilhassa saray ve mabedin idaresi ve yazı işlerinin yapılması için yetiştirmek. Öğretim ne geneldi ne de zorunluydu. Öğrencilerin çoğu zengin aile çocukları idi ve öğretmenlerin maaşlarını öğrenci aileleri verirdi.

Öğretmenler de boş zamanlarında araştırma yazma yaparlardı. Fakir uzun bir eğitim için para harcayamazlardı. Tabletlerde okula gidenler içinde kadın isimi bulunmadı.10 Bundan dolayı okullar yalnızca erkekler içindi. Yani ataerkil bir yapı hakimdi. Yerel mahkemeleri var, oku sistemleri var, yaşlılar meclisi var

Çivi yazsını icat eden ve ilk yazılı belge en eski Sümer şehri olan Uruk kentinde bulunan Sümerler eğitim alanında da dönemlerinde ileri medeniyete sahip idi. Şuruppak kentinden yapılan kazılarda M.Ö 2500’lü senelera tarihlenebilen ve ders kitabı mahiyetinden olan bir takım kil tabletler arkeolojik çalışmalar neticesinde bulunmuştur.

Sümer okulları ilk etapta ülkenin özellikle de tapınak ve sarayın gereksinimlerini karşılayacak yazmanlar yetiştirmek için kurulduğunu ifade eder Kramer.

Mezopotamya’da bulunan ve Mezopotamya kültürü ile ilgili önemli bilgileri ifşa eden belgeler, özellikle çivi yazısıyla kil tabletlere yazılan kil tabletler ilk kez Uruk kentinden bulunmuştur. Eğitim faaliyetleri çerçevesinde geçmişin edebi yaratılarının incelenip kopyalanması yanında yenileri de oluşturuluyor idi.

Başlangıçta tapınaklara bağlı olan bu okullar zamanla tapınaktan ayrılmış ve laik bir niteliğe bürünmüştü. Eğitim önemli olmakla birlikte herkese açık ve zorunlu değildi. Kramer’in verdiği bilgilere göre, zengin/varlıklı ve itibarlı ailelerin çocukları bu tür okullara giderlerdi. O

 

Related Articles

Back to top button