Felsefe Kitapları

Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard PDF indir

Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard, pdf kitap bölümümüzde 2014 senesinde kaleme alınan Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard kitabını sizlerle paylaştık. Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard kitabının detayları..

Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard – Özeti

Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard

Simülakrlar ve Simülasyon – Jean Baudrillard

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2014
Eklenme: Temmuz 16th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 223
Yazar: Jean Baudrillard
86

Simülakrlar ve Simülasyon, Yüzyılın önemli iddialı çıkışlarından biri şüphesiz Jean Baudrillard’ın “Simülasyon” kuramıdır. Baudrillard, radikal ve ayrıksı düşünceleriyle Batı toplumundan yayılan krizi haber verir. Baudrillard’a göre bugünkü sistemi kavramak için dolaşıma sürülen tezler “hiçlik” duvarında birer birer erimeye mahkûmdurlar.

 

Bir resmin taklidi, bir eserin yorumu yahut tarihî bir yapının kopyası tüm aurasını yitirerek aslının yerine geçebilmektedir. Artık her türden sanatsal endişe, hakikat arayışı ve iletişim tarzı tüketil­mek için mevcuttur, iletişim araçları iletişimsizliğin müthiş bir örneğini sergilerler.

 

Tüm olup bitenlerin yansıdığı ekranlarda herşey gizlenir, üzeri kapatılır. Ve kitleler, iletişim araçlarına sarılarak modern bir kurban merasiminin ritüellerini söz birliği etmişçesine müthişen yerine getirirler.

 

Baudrillard bilinenin aksine, çözümlemelerinde postmodern bir söyleme başvurmaz. Adanır’ın tanımlamasıyla söylersek, o “postmodern bir düşünür değildir!”  Ne pahasına olursa olsun Batı’nın moralini bozmayı sürdü­recek misiniz?

 

Baudrillard: “Batı tarihinin temel yapı taşı moral bozukluğu­dur.” Bunu ben uydurmadım. Baudrillard ‘simülasyon evreni’ kuramını ortaya atarak içinde yaşadığımız dünya düzeninin durum tespitini yapmıştır.

Bir önceki yazımız olan Baştan Çıkarma Üzerine – Jean Baudrillard başlıklı kitabımızda Baştan Çıkarma Üzerine ekitap indir, Baştan Çıkarma Üzerine ekitap oku ve Baştan Çıkarma Üzerine oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button