Felsefe Kitapları

Sigmund Freud Rüyaların Yorumu 2 Cilt PDF

Sigmund Freud Rüyaların Yorumu 2 Cilt PDF, e-kitap bölümümüzde Sigmund Freud Rüyaların Yorumu 2 Cilt PDF başlığı ile kitap özetini paylaştık. Sigmund Freud Rüyaların Yorumu 2 Cilt PDF kitabın detayları yazımızda.. 

Sigmund Freud Rüyaların Yorumu 2 Cilt PDF

Sigmund Freud, Rüyaların Yorumu, 2 Cilt, pdf, e-kitap, indir, oku, 1856 Avusturya doğumlu nörolog Freud, psikanaliz biliminin kurucusu olarak kabul edilmiştir. Viyana Üniversitesinden tıp doktoru olarak mezun olduktan sonra, nöropatoloji doçenti olmuş, 1902’de ise profesör ünvanı almıştır.  

Freud her şeyden önce insan ruhunun bilimsel incelemesi için ilk aracı “yöntemi” keşfeden kişidir. Dahi olarak nitelenebilecek yaratıcı yazarlar ruhsal süreçler hususunda bölük pörçük iç gözlemler elde etmiştir; ama Freud’dan önce sistemli bir inceleme yöntemi olmamıştır.

Psikanalitik çalışmalarım sırasında, düşünen bir insanın tümel zihinsel çerçevesinin, kendi ruhsal süreçlerini gözleyen birisininkinden tamamen farklı olduğunu farkettim. Düşünme eyleminde, en dikkatli özgözlemdekinden değişik bir ruhsal etkinlik daha mevcuttur; bir öz-gözlemcinin dingin ifadesine kıyasla düşüncelerini izleyen bir insan, diğer şeylerin bunun yanında gergin bakışlarıyla, kırışık alnıyla kendini belli eder. Her iki durumda da dikkatin2 yoğunlaşması gerekir, ama düşünen kişi bunun bunun yanında eleştirel becerisini de uygulamaktadır; bunun neticesinde aklına gelen bazı düşünceleri algıladıktan sonra reddeder, diğerlerini yol açacağı yeni düşünce zincirlerini izlemeksizin kısa keser, daha başkalarını hiçbir biçimde bilince ulaşmamasını ve buna uygun olarak algılanmadan önce bastırılmasını yarayacak biçimde devre dışı bırakır. Bunun yanı sıra kendini gözleyen birinin, yalnızca eleştirel becerisini baskı altına alması yeterli gelmektedir. Bunu yapmayı başardığı takdirde, başka türlü hiçbir zaman farkına varmayacağı sayısız düşünce bilince ulaşır.

Rüyaların Yorumu PDF

Cilt 1

Dosya Boyutu 1 MB

Cilt 2

Dosya Boyutu 2 MB

 

Related Articles

Back to top button