Pdf Kitap

Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard PDF indir

Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard, pdf kitap bölümümüzde 2019 senesinde kaleme alınan Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard kitabını sizlerle paylaştık. Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard kitabının detayları..

Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard – Özeti

Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard

Sessiz Yığınların Gölgesinde (Toplumsalın Sonu) – Jean Baudrillard

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2019
Eklenme: Temmuz 13th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 86
Yazar: Jean Baudrillard
98

“İş görebilen tek gönderenin adı yine sessiz çoğunluktur. Bütün güncel sistemler bu model üzerinde iş görmektedirler. Varlığı toplumsal değil, istatistiksel olan bu kaypak kavramın ortaya çıkabildiği tek yer sondajlardır. Toplumsal adlı gökyüzünün ufkundaki hayal veya toplumsalın zaten içinde olduğu bir ufkun simülasyonu.

Sessiz çoğunluğun veya kitlelerin düşsel bir gönderen olması, onun var olmadığı manasına gelmez. Bunun anlamı sessiz çoğunluğun artık temsil edilemeyecek bir durumda bulunmasıdır. Kitleler artık temsil edilememektedirler.

Ses vermeyen bu kitleler sondajlar aracılığıyla sürekli olarak yoklanmaktadırlar. Düşünceleri yansıtılmamaktadır. Sadece ne düşündükleri hususunda testler yapılmaktadır. Referandum (kitle iletişim araçları da sonsuz bir soru yanıt referandumudurlar) politik gönderenin yerini almıştır. Oysa sondajlar, testler, referandum ve kitle iletişim araçları temsil edici bir sisteme ait tertibatlar değil, simülatif bir sisteme ait olan tertibatlardır. Artık amaçlanan şey bir gönderen değil, bir modeldir.”

Jean Baudrillard bu metinde yukarıdaki bakış yönünden yola çıkmakta ve bu anlamda için için kaynama özelliğine sahip kitle, modern toplumlara ait bir detaya dönüşmektedir

özet

Baudrillad’a göre kitle: toplumsalın içinde kaybolan bir kara deliktir. Toplumun git gide sessiz bir yığın haline gelmesine ve sonunda ise bir kitle haline dönüştüğüne kitabı okurken şahit oluyoruz. Kördüğüm şeklinde ilerleyen toplumsalın her şeyi sünger gibi emip dönüştürdüğünü gördümüz de kitlelerden bir şey beklememiz açık söylemek gerekirse doğru olmayacaktır. O (kitle )iletici etkilere sahip olmayan bir yapı ve bununla birlikte tüketici konumdadır. Baudrillad’a göre onlar tepkisizliktir ,tepkisizliğin, nötr olanın gücüdür. Kitlelerin kendilerini özgürleştirme gibi bir amaçları yoktur.

 

“Toplumsal: ‘Artık’ üretip, onu yok etmek demektir.” Artık; insan eliyle piyasaya sürülen ve popülariteliği sonlandığı zaman yine insan aracılığıyla red edilen ve bir zamanlar bütün toplumun kabul gördüğü olgulardır. Bunun temel nedeni kitlelerin eylemleridir. Kısa olarak açıklamak gerekirse kitle; devlet, tarih, kültür ve anlamın etrafında oluşmuş ışığı yok ederek emen, yığınların tek bir tip olmasının son noktasıdır. Ve kitle toplumu oluştur toplum, devleti oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Musa’nın Çocukları – Ergün Poyraz başlıklı kitabımızda Musanın Çocukları kitabı ekitap indir, Musanın Çocukları kitabı ekitap oku ve Musanın Çocukları kitabı epub indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button