Biyografi Kitapları

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal PDF indir

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal, pdf kitap bölümümüzde 2017 senesinde kaleme alınan Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal kitabını sizlerle paylaştık. Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal kitabının detayları..

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal – Özeti

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor – Ahmet Cemal

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2017
Eklenme: Ekim 19th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 214
Yazar: Ahmet Cemal
354

“Ölüm, bir insanın yaşamına son verebiliyor; ama bir ilişkiye son veremiyor…”

Şeref Bey Artık Burada Yaşamıyor adlı denemeye böyle başlıyor Ahmet Cemal. Şeref Bey onun en yakın iki arkadaşının babasıdır. Sonra onun da en yakın dostlarından biri olacak olan kişidir

“İlk kez o odada karşımıza gelmişti seninle. İlk kez orada, artık yalnızca sen ve ben idik. Ve orası senin için de sığınaktı. Biliyordum. Yalnız sen, benim bildiğimi bilmiyordun. Tıpkı öteki bilmediklerin gibi. Sence yaklaşılmaz bir yanım vardı. Beni ‘soylu’ bulurdun. Hep sanıldığı gibi. Yakıştırma soyluların sapık çekiciliğine sen de kapılmıştın. Çöküşlerin görkeminden etkilenenler dendin.

Oysa görkem yoktu. Soyluluk yoktu. Kimi zaman eskinin artıklarından kendilerine maskeler biçenlerin içinden biri çıkar, salt kendi yüzünü maske diye taşıyarak birkaç kuşağın birden çarpıklığını ve sapkınlığını üstlenir. Böylelikle de bir çöküşün görkemini değil, ama kişilik yoksunu bir bitişin kirli alacasını sergiler…”

Denemelerinde Ahmet Cemal beyin hümanist, laik, Atatürk ilke ve inkılaplarına derin bağlarla bağlı, evrensel bilim ve hukuka, sanata ve edebiyata önem veren kişiliğini görüyorsunuz.

Ahmet Cemal’in eserleri genelde Can Yayınlarından çıkmıştır. Çünkü Erdal Öz ile yakın bir arkadaşlığı mevcuttur. Bu kitabı da kendi seçtiği yazılardan buluşmaktedir. Bunu yapmasını da Erdal Öz istemiştir. Can Yayınlarından çıkan 10 tane eseri mevcuttur.

Yaşamının elli yedi yılını geride bırakmış biri nin kitabı Seçmelerden oluşuyor. Henüz kitaplaşmamış yazılar ile, önceden bazı kitaplara girmiş yazılar içinden yapılmış bir seçme.

Bunun anlamı, ‘seçilmeyenlerin’ benim için artık değerini yitirmiş olması değil . Bu kitap için belli bir çizgi öngörmüştüm; yani bir tür senaryo gibi. Bulunulan noktadan geriye bakış, gerçekte senaryoya çok benzer.

‘Yaşamım’ diye nitelendirdiğimiz,aslında bizim kurgu muzdur çünkü. Ya da şimdi öyle bakmak istediğimiz bir çizgi. Bundan on yıl, on beş yıl önce hiç şüphesiz öyle bakmıyorduk. Yaşarsak, yarından bugüne bakışımız da böyle olmayacak. İşte sözünü ettiğim çizgi, bundan dolayı bugünün ve böyle bakmanın ortaya koyduğı bir senaryodan başka bir şey değil .

Ve ben, geçmişteki yazılar içinden bugünkü senaryoma daha uygun düştüklerine inandıklarımı seçtim. Önümde daha gidecek yolum varsa, ilerde bir başka durakta seçeceklerim de elbet daha farklı olacak, çünkü aynı senaryoyu bir kez daha yazabilmek olanaksız.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button