Hazırlık Kitapları

Şemspare – Elif Şafak PDF indir

Şemspare – Elif Şafak, pdf kitap bölümümüzde 2012 senesinde kaleme alınan Şemspare – Elif Şafak kitabını sizlerle paylaştık. Şemspare – Elif Şafak kitabının detayları..

Şemspare – Elif Şafak – Özeti

Şemspare – Elif Şafak

Şemspare – Elif Şafak

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2012
Eklenme: Şubat 6th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 355
Yazar: Elif Şafak
266

Deneme türü olarak yazılan bu eser; günümüzün vebası kadın cinayetlerine sürekli olarak yer verilmiş . Töre adı altında masumlaştırılmaya çalışılan cinayetler hala son hız sürdürmekte Kadina verilen değer artacağı yerde giderek azalıyor.

Kimse buna dur demiyor, görmüyor veya görmek istemiyor. Allahın verdiği canı almak kimseye bahşedilmedi.Emanetlerimize sahip çıkalım. Diğer değindiği konu mezhep ve ırk ayrımlarıdır.

Gönülden yazılmış her roman,

her hikâye, her kelime bir şemparedir…

Güneş parçası..

Kararır gökyüzü arada bir;

kasvetli bulutlar kaplar semayı.

Hayatın ritmi durağanlaşır, sohbetler bildikleşir,

içimizde birikir yalnızlık hissi.

Nasıl özleriz güneşi o zaman,

griler içinde aradığımız

bir tutam renk demeti.

Peri tozu gibi, inceden.

Düşer omuzlarımıza,

kar tanesi gibi usulca,

yağmur gibi yıkar ruhumuzu, arındırır tozdan kirden tekdüzeliklerden…

Bundan aylar evvel, Londra’nın bir kenar semtinde sokakta yürürken tepede asılı bir öbek şemsiye gördüm. Rengârenk…

Bunları kimlerin oraya getirdiğini sorduğumda görevliler bana “sanat bölümü öğrencileri astı, her hafta farklı şeyler yapıyorlar” dedi. Daha sonra Brighton Sanat ve Edebiyat Festivali’ne gittiğimde bu sefer orada da benzer biçimde iplere asılı lambalar, nesneler gördüm. Gene kimin yaptığını sorduğumda “her sene başka bir dekor oluyor, festivali düzenleyenlerin düşüncesi” dendi. Bunların fotoğraflarını çektim.

Twitter’da 600.000’den fazla insan ile paylaştım. Gayet güzel ve sempatik geri dönüşler oldu, hemen herkes buradaki görsel enerjiyi çok sevdi. Birçok okurum dedi ki “Keşke bizler de böyle lambalarla, şemsiyelerle, fenerlerle sokaklarımızı,mekânlarımızı güzelleştirsek.”

Gurbet enteresan bir kelimedir, söyler söylemez ağızda kekremsi bir tat bırakır. Dil üzerinde bir katre kaya tuzu, kolay kolay erimeyen. Bir saklı burukluk, kendini hemen ele vermeyen.

“Tarif et” deseler, edemezsin. Bir şey hep yarım kalır, bir nokta hep eksik. Kabataslak anlatır ama tam karşılığını bulamazsın. Bir kez telaffuz eder, bir an duraklarsın. Öyle sözcükler mevcuttur ki, istesen bile hafife alamazsın.

Gurbet kelimesini öyle şıp diye bir başka dile çeviremezsin mesela. Farklı farklı kavramlar ve ifadelere başvurursun aynı anlamı yakalayabilmek için.

Baktınki doğrudan aktaramıyorsun, dolaylı anlatımı denersin: Anavatan, sıla,memleket, hasret, uzak, ayrılık, geçmiş… Hepsini kullanmaya kalkarsın bir veya birkaç cümle içinde, gene de olmaz. Sabun gibi kayıverir avuçlarının içinden kelimenin mânâsı. Rüzgâra yakalanmış uçurtma gibi savruluverir. Tutamazsın.

Bir önceki yazımız olan Yılmaz Özdil Kitapları Ücretsiz pdf oku indir başlıklı kitabımızda Yılmaz Özdil Kitapları Ücretsiz ekitap indir, Yılmaz Özdil Kitapları Ücretsiz ekitap oku ve Yılmaz Özdil Kitapları Ücretsiz pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button