DGS Kitapları

Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig PDF indir

Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig, pdf kitap bölümümüzde Nisan 2016 senesinde kaleme alınan Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig kitabını sizlerle paylaştık. Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig kitabının detayları..

Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig – Özeti

Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig

Sabırsız Yürek (Acımak) – Stefan Zweig

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Nisan 2016
Eklenme: Kasım 20th, 2019
Dil: Türkiye
Sayfa: 460
Yazar: Stefan Zweig
4.971

Teğmen Hofmiller, süvari birliğiyle birlikte görev yapmak üzere Macar sınırı yakınlarında bulunan ufak bir köye tayin edilmiştir.

Bir gün dostlarıyla birlikte vakit geçirirken zengin Kekesfalva’nın yeğenini görür. Bir arkadaşının aracılığıyla Kekesfalvaların evine yemeğe davet edilir. Yemekte Kekesfalva’nın kızı Edith ve yeğeni Ilona ile tanışır.

Orada Ilona ile dans eder. Ardından Edith’i de dansa davet eder. Ama o anda Edith birdenbire hıçkırıklara boğulunca büyük bir gaf yaptığını anlar, çünkü felçlidir ve tekerlikli sandalyeye mahkûmdur. Kekesfalva ve Ilona, Edith’in hastalığından kaynaklanan tüm kaprislerine katlanmakta ve onun durumuna çok üzülmektedir.

Yaptığı gafın üzüntüsüyle Hofmiller ertesi gün özür dilemek için Edith’e çiçek gönderir. Zamanla her gün Edith ile Ilona’yı ziyaret etmeye başlar ve her geçen gün Edith’e duyduğu acıma hissi daha da artar. Edith de her gün özlemle Hofmiller’i beklemektedir. Bunun yanı sıra Kekesfalva, Hofmiller’den Edith’in doktoru Condor’a, Edith’in iyileşme umudunun olup olmadığını gizlice sormasını ister, çünkü Condor bu hususta hiçbir zaman kesin bir şey söylememektedir.

Hofmiller, Condor’dan Edith’in iyileşemeyeceğini öğrenir. Ama içindeki acıma duygusunun etkisiyle, Kekesfalva ailesini üzmemek için zararsız görünen yalanlar söylemeye ve onları bu hususta umutlandırmaya başlar. Hatta bu duygular Hofmiller’in aslında Edith’i iyileştirmeyeceğini bildiği halde onlara yeni bir tedavi yöntemini müjdelemesine, sonra da artık kendisine âşık olan Edith’e onun da ilanı aşk etmesine kadar sürükler onu.

Duyduğu acıma duygusu giderek Hofmiller’i ele geçirmekte ve tüm yaşamını geri döndürülemez bir biçimde şekillendirmektedir.

Hofmiller’in tüm bunlarla hesaplaşması ve aslında iyi niyetten besleniyormuş gibi görünen acıma duygusunun Kekesfalva ve ailesinin, bunun bunun yanında Hofmiller’in karşısına neler çıkaracağını Avusturyalı ünlü yazar Stefan Zweig müthiş bir biçimde anlatmış, öte yandan insana dünyanın en büyük meseleleri gibi görünen bu türden insanca poblemlerin savaşın dehşeti karşısında nasıl küçücük kalabileceğini ustalıkla işlemiştir.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir – Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button