Biyografi Kitapları

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders PDF indir

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders kitabını sizlerle paylaştık. Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders kitabının detayları..

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders – Özeti

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders

Parayı Verdi Düdüğü Çaldı (Sanat ve Edebiyat Dünyasında CIA Parmağı) – Frances Stonor Saunders

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Eylül 20th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 541
Yazar: Frances Stonor Saunders
612

Frances Stonor Saunders’in yazıp, Ülker İnce’nin çevirdiği, Parayı Verdi Düdüğü Çaldı’yı okurken sürekli olarak 1950’li, 60’lı senelerda, Farfield, Ford, Rockefeller ve Fullbright vakıflarının burslarıyla Türkiye’den kimler gitti acaba ABD’ye, diye düşündüm.

Birini bulsam da konuşsam… Dünyanın en zengin, en saygın vakıflarının CIA için paravan görevi yaptıkları kimin aklına gelir?

Soğuk Savaş’ın civcivli günlerinde ABD, Batı Avrupa’da gizli bir kültürel propaganda programına büyük miktarda para ayırmıştı. Bu programın ana özelliği, böyle bir programın olmadığı iddiasıydı. Amerika’nın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) bu programı büyük bir gizlilik içinde yürüttü. Kültürel Özgürlük Kongresinin otuz beş ülkede bürosu vardı. Kongre yüzlerce personel çalıştırıyor, yirminin üzerinde saygın dergi yayımlıyor, resim sergileri açıyordu; bir haber ve film servisine sahipti; tanınmış bireylerin katıldığı ülkeler arası toplantılar düzenliyor, müzikçilere ve ressamlara ödüller dağıtıyor, konser ve sergi olanakları sağlıyordu.

Tek amaç uzun süredir Marksizm ve Komünizme yakınlık duyan Batı Avrupa aydınlarını ağır ağır “Amerikan tarzı” bir bakış açısına sığdırmaktı.

Meğer CIA’nın en etkili silahı Encounter dergisini okumak için boşu boşuna abone parası ödemişim senelerca.

İstersem bedava gönderirlermiş. Fransa’da yayımlanan Preuves dergisini almak için Hachette dükkânlarına taşınıp durmuşum. Meğer Jean-Paul Sartre’ın Les Temps Modernes dergisini madara etmek için çıkartıyorlarmış.

Soğuk Savaş’ın doruğa çıktığı bir sırada Amerika Birleşik Devlet­leri, batı Avrupa’da yürürlüğe konacak gizli bir kültürel propa­ganda programına büyük miktarlarda para ayırmıştı.

Bu progra­mı başka programlardan ayıran şey, “Böyle bir program yok,” id­diasıydı. Amerika’nın Merkezi İstihbarat Teşkilatı, CIA, adı ge­çen programı büyük bir gizlilik içinde yürüttü.

Bu gizli savaşın ana gövdesini Kültürel Özgürlük Kongresi oluşturuyordu, Henüz yeni kurulmuş olan CIA, son derece geniş ve etkili bir ağ oluşturan istihbarat personelin’den, siyasal strateji uzman kişilerından, şirket kuruluşlarından, Amerika’nın “Ivy League” de­nen kalbur üstü üniversitelerinin mezunlarının eski okul ilişkilerinden yararlanarak 1947’den bu yana bir “konsorsiyum” oluşturma işine girişti ;

Bu konsorsiyumun iki görevinden biri dünyayı komünizm hastalığına karşı aşılamak ve Amerika’nın dış dünya çapındaki siyasal çıkarlarının muhafaza edilmesinı kolaylaştırmaktı.

Sonuç­ta, görülmemiş derecede sıkı bağlarla birbirine bağlı insanlar, Teşkilatın bunun yanında çalışarak şu düşünceyi yayma çabasına girdi: Dünyanın bir pax Americana ‘ya , yeni bir aydınlanma çağına ihtiyacı mevcuttur ve bu çağ “Amerikan çağı” olacaktır.

Hey gidi Bertrand Russell, hey gidi George Orwell, hey gidi Ignazio Silone, hey gidi Stephen Spender, hey gidi Arthur Koestler!…Özdemir İnce

“Hangi yazgı veya rastlantıyla Yolun düştü bu çukura, ruhunu teslim etmeden önce? Kim kolundan tutup getirdi seni buraya?””Yukardaki aydınlık dünya çapında yolumda yürürken,”diye karşılık verdim ona, “karanlık bir vadide yolumu kaybettim,Yaşım kemale ermeden yanlış yola saptım.”Dante, Cehennem, XV. Kanto

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button