Tarih Kitapları

Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908) – Selçuk Akşin Somel – PDF

Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908) – Selçuk Akşin Somel – PDF, e-kitap bölümümüzde Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908) – Selçuk Akşin Somel – PDF başlığı ile kitap özetini paylaştık. Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908) – Selçuk Akşin Somel – PDF kitabın detayları yazımızda.. 

Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908) – Selçuk Akşin Somel – PDF

Selçuk Akşin Somel, Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908), pdf, oku, e kitap, indir, özellikle Osmanlı Tarihi üzerine çok sayıda eser veren yazar Akşin Somel, doktora eğitimini, türkoloji, sosyoloji ve tarih üzerine Bamberg Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Tanzimat dönemi bürokratları fakat 1860’lardan bu yana, mahalle mekteplerindeki eğitimin yetersiz olduğunun bilinmesiyla bazı pozitif bilimlerin ve pratik derslerin müfredata alınması yönünde somut adımlar atmışlardır; ama mektebin omurgasını oluşturan İslami müfredata yine dokunmamışlardır. Bu zamanda önemli bir gdişme, zamanın Fransa Eğitim Bakanı Jean Victor Duruy’ün etkisiyle hazırlanan, az çok laik bir yaklaşımı görülmektediran, ama yabancı etkisi açıkça görülen 1869 Maarif-i Umümiyye Nizamnamesi başlıklı reform belgesidir.

Maarif-i Umumiye Nizamnamesi’nin resmi gerekçe yazısı, geç dönem Tanzimat reformcularının tedrici olarak, okulların devlet aracılığıyla denetlendiği, daha dünyevi nitelikli bir ilköğretim anlayışına geçtiklerini yansıtması yönünden mühimdir. alıntı

Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi (1839-1908) PDF

Dosya Boyutu 6 MB

 

Related Articles

Back to top button