Akademik Kitaplar

Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk Pdf indir

Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi Pdf indir, kitap sever takipçilerimiz için  Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi Kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. İletişim Yayınevi aracılığıyla çıkarılan Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi Kitabı 242 Sayfa sayfadan bir araya gelmektedir. 2. Hamur Kağıt baskı ile çıkan Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi kitabı 16.00×23.00 cm‘dir. Ocak 2021 nolu ISBN numarasına sahip Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi kitabının yazarı Şevket PamukOsmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi PDF indirebilirsiniz. 

Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi Kitabı Pdf indir

Osmanlı İmparatorluğu’nun iktisadî tarihi genelde malî tarih şeklinde ele alınmıştır. Bu yaklaşımda devlet e devletin hazinesinin işleyişi, gelir ve giderlerin muhasebesi asıl meseleler olarak incelenir. İktisat, elinde idarî, siyasî, hukukî donanımları olan yöneticiler aracılığıyla kullanılabilen ve sırrına erilemeyen bir araç olarak görülür. Osmanlı Türkiye İktisadî Tarihi 1500-1914’te Şevket Pamuk, bu tablonun aslî unsurları olan insanları taraf oldukları iktisadî ilişkiler içine yerleştirerek imparatorluğun iktisadî tarihini öne çıkarıyor. Sıradan bireylerin varoluş koşullarınıi direnişlerini, devletle başetme pratiklerini izliyor. Osmanlı toplumsal düzenini, toprak rejimini, belirli bir toplumsal kültürün iktisadî yapıları nasıl algılayıp, kendi gündelik yaşamı içinde nasıl konumlandırdığını inceliyor. Kendi içindeki kırılmalara rağmen uzun dmühim bir iktisadî düzeni algılayışları kadar, esnafın, tüccarların ve köylülerin kendi hayatlarına doğrudan etki eden kararlar karşısında nasıl davrandıklarını ve toplumsal huzursuzluk dönemlerinde bu alglayış farklarının sonuçlarını tartışıyor. Geniş bir coğrafyaya yayılan imparatorluğun dört yüz yıllık bir zaman dilini içindeki hareketli toplumsal yaşamını akıcı bir diller anlatıyor. Kitap, tarihçilik ve tarih yazımıyla alakalı temel yönelimleri ve bu yönelimlerin Osmalı tarihindeki izlerini tartışan bir giriş yazısıyla açılıyor. Ardından Osmalının Kurtuluş Döneminde iktisadî yapıyı tespit eden yahut etkileyen birkaç ana başlık inceleniyor. İkinci bölümde, 16. Yüzyılda Toplum, Ekonomi ve Devlet, ana başlığı altında, Anadolu’da tarım, tarımın vergilendirilmesi, kent ekonomisinde loncaların konumu, krediler ve servetler ve devletin Osmanlının iktisadî yapısı üzerindeki etkisi irdeleniyor. Üçüncü bölüm, 16. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı ekonomisini etkileyen dış dinamiklerden hareketle, Avrupa’da kapitalizmin canlanışını ve genişlemesini ve bu değişimin Osmanı ekonomisindeki etkilerini konu ediniyor. Dördüncü bölümde, 17. ve 18. yüzsenelerın iktisadi bir gerileme olup olmadığı sorusu, bu sürede Avrupa’daki iktisadi durgunluk, Osmanlıda değişen güç dengeleri, savaşların, mali bunalımın ve enflasyonun ekonomik olarak ne anlama geldikleri ve nelere yol açtıkları düşünülerek yanıtlanıyor. Son bölümde ise küreselleşen dünya ekonomisinde, Osmanlı ekonomisinin durumu, yapılan reformlar, merkezileşme, bağımlılık ve büyüme meseleleri inceleniyor. Öğrenciler ve akademisyenler kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihine meraklı okurlar için de vazgeçilmez bir başvuru kaynağı.

Etiketler: Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi Pdf oku , Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi Pdf kitap indir, Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi pdf oku ücretsiz, Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi kitap indir ücretsiz, Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi pdf indir yandex, Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi pdf oku özet, Osmanlı-Türkiye İktisadi Tarihi 1500 1914 Şevket Pamuk İletişim Yayınevi kitap özeti. 

 

Related Articles

Back to top button