Tarih Kitapları

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet Pdf indir

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 256 sayfadan oluşan Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından kaleme alınan Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 15.5 x 23 cm ebatındadır. Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet kitabını 9786053327868 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet pdf oku indir.

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet pdf indir

İslâmiyetle 9. yüzyılda tanışan Türkler, kendi devlet anlayışlarını İslam dünyasına taşıdı. Böylelikle devlet ve hukuk kavramlarında, bağımsız sivil otorite ve onun kanun koyucu gücü lehine büyük bir değişiklik yaşandı. Şerîat ile yan yana bir sivil hukuk alanı gelişti. 11. yüzyılda El-Mâverdî ve Ebu Mansur el-Bağdadî başta, büyük fakihler İslâm toplumlarında bu ayrımın gerekliliği üzerine yazdılar, tartıştılar.
 
Osmanlı Devleti bu geleneğin bir parçasıydı. Yaygın popüler kanının aksine, her devlet gibi  ilk etapta belli bir kalıpla kurulmuş, çöküşüne dek de bu kalıba harfiyen uymuş değildi. Halil İnalcık, Osmanlı tarihinin geçmişe uzanan köklerini de göz ardı etmeden, 600 yıl  boyunca devlet ve İslamiyet arasındaki değişken ilişkinin bir dökümünü bu kitapta sunuyor. Kutadgu Bilig’deki devlet anlayışından başlayarak, Uc’larda bir yanda gâzî beylerle, bir yanda dervişlerle başlayan kuruluş öyküsünü anlatıyor. Devlet kurumsallaştıkça Uc’ların, gâzîlerin ve dervişlerin önemlerini kaybedişini, bu arada yeni kurumların ve anlayışların yükselişini gözler önüne çıkarıyor. Fatih Kanûnnamesi’yle örfün hukuk alanına resmen girişinin, ulemanın devlet yapısındaki diğer unsurlardan giderek ayrışmasının uzun zamana yayılmış öyküsünü ayrıntı kısmıyla sunuyor. 17. Yüzyılda Avrupa’daki tasfiyeci akımlarla aynı 
sıralarda yaşanan selefî Kadızâdelilerin hem toplum hem de devlet ve İslâmiyet üzerindeki etkilerini mercek altına alıyor.18. yüzyılda başlayan Batılılaşma eksenli 
modernleşme hareketinin Cumhuriyet’in kuruluşuna dek uzanan seyrini takip ediyor. Osmanlıların kuruluş senelerından beri süren Hıristiyanlık İslâm tartışmalarını da bu çerçevede konu alıyor. 

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet kadim bir meseleyi, usta bir Osmanlı tarihçisinin  kaleminden okumak isteyenler için. 

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet kitap özeti

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet pdf oku

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button