Edebiyat Kitapları

Normal İnsanlar – Sally Rooney PDF indir

Normal İnsanlar – Sally Rooney, pdf kitap bölümümüzde 2018 senesinde kaleme alınan Normal İnsanlar – Sally Rooney kitabını sizlerle paylaştık. Normal İnsanlar – Sally Rooney kitabının detayları..

Normal İnsanlar – Sally Rooney – Özeti

Normal İnsanlar – Sally Rooney

Normal İnsanlar – Sally Rooney

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2018
Eklenme: Ağustos 20th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 204
Yazar: Sally Rooney
234

Aşk öyküsünün tersine birbirini hatalarıyla ve olduğu gibi kabul edip birbirinin yanında olan iki birinin hikayesi Kesinlikle okumaya değer bir roman.

Connell ve Marianne, İrlanda’nın ufak bir şehrinde yaşayan, aynı okula giden iki genç. Connell okulun en popüler ve başarılı öğrencilerindenken Marianne içedönük, sevilmeyen, hatta dışlanan bir tip. İkili bir gün sohbet etmeye başlar ve bu sohbet giderek uzar, ikisinin de yaşamını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür.

Normal İnsanlar arkadaşlık, karşılıklı çekim ve aşk üzerine bir roman. Sally Rooney lise senelerından üniversiteye uzanan bir ilişkinin kaydını tutuyor; toplumda yer edinme ve özgürleşme mücadelesi veren, birbirlerinden asla ayrı kalamayan, fakat sevmek için de çetin sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikâyesiyle bir kuşağı temsil ediyor.

 

Uygun bir biçimde dönüşüm olarak adlandırılan zihinsel denge değişikliğinin sırlarından biri, aramızdaki bir çok insana, bazı kişiliklerin kendilerine özgü bir etki ile dokunup onları alıcı hale getirmedikçe ne cennetin ne de yerin herhangi bir vahiy olmamasıdır. George Eliot, Daniel Deronda

Özet

Normal İnsanlar (özgün adı: Normal People), Sally Rooney’in 2018 tarihli romanıdır. İlişkiselliği konu edinen roman İrlanda’nın ufak bir kasabasında farklı toplumsal sınıflara ve kişisel özelliklere sahip iki ergenin ortak mekânlarda bulunmalarıyla şekillenen ilişkileri anlatılır.

Marianne ile Connell’ın ilişkisindeki etkenlik-edilgenlik durumunun değişimi ve ikilinin buna adapte oluş süreci üniversite eğitimi için kasabadan ayrılarak Dublin gitmeleri ekseninde aktarılır. Roman, Emmy Ödülleri’ne aday gösterilen aynı adlı mini diziye de temel oldu.

Marienne lisede sınıfına ve okuluna adapte olmakta zorluk çeken ve akranlarınca “enteresan” biri olarak görülüp dışlanan biriyken Connell okulda popüler ve bi hayli beğeni alan bir karakterdir. İkili içindeki ekonomik dengesizlik kasaba, kent ve üniversite yaşamında bi hayli belirgin durumdadır ve fakat aralarında karışıklı saygıveyayanan bir ilişki geliştirirler.

Bu zamanda aralarındaki uyum her zaman aynı düzeyde olmaz ve ilişkileri “kendilerini değiştirip dönüştürür”. Liseden sonra ikili bu kez Trinity Üniversitesi’nde eğitim almaya başlar ve yolları burada da kesişir. Marianne, lisenin aksine üniversitede bi hayli popüler bir karakter olur, Connel ise Dublin’nde ekonomik sorunlar yaşamaktadır fakat okuldaki başarısıyla bunu gölgelemeyi başarır ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir burs kazanır.

Tekrar uyum yakalayan Marienne ve Connel’ın ilişkisi, burs haberiyle bir kez daha kesintiye uğrar fakat bu kesinti kararını ortak bir biçimde almaları ikilinin birbirlerine olan saygı eksenli ilişkilerinin de bir parçasıdır.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button