Pdf Kitap

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat PDF indir

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat, pdf kitap bölümümüzde 2015 senesinde kaleme alınan Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat kitabını sizlerle paylaştık. Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat kitabının detayları..

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat – Özeti

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2015
Eklenme: Nisan 21st, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 810
Yazar: Azra Erhat
2.846

Mitoloji Sözlüğü, Azra Erhat’ın geniş bilgi ve kültürünün son ürünü, yazarlığının en yüksek aşamasıdır. Özenle hazırlanan kitap, başta Anadolu efsaneleri olmak üzere, Yunan ve Latin mitolojisini açık biçimde, tatlı bir dille okuyucularına sağlamaktadır.

İlkin Söz vardı, der Kitap. Bunu Platon duysa, söz mü, hangi söz,diye sorar. Ama mythos’a pek güven olmaz, çünkü insanlar gördüklerini,duyduklarını anlatırken bir çok yalanlarla süslerler.

ölmezliğe kavuşmasını sağlamıştır.Ama bir de logos vardı. Onun sözcüğünü başta Herakleitos olmaküzere İonya düşünürleri eski deyimiyle “physiologoi”, yani doğabilginleri yapmıştır.

Onlara göre logos gerçeğin insan sözüyle dilegelmesidir. Logos bir yasal düzeni yansıtır, insanın bedeninde veruhunda bir logos olduğu gibi, evrenin ve doğanın da logos’umevcuttur. Logos insanda düşünce, doğada kanundur, her yerde ve herşeyde mevcuttur, ortaklaşa ve tanrısaldır.

Mythos’la epos uyumlu bir bütün içinde birleştikleri halde, onlarlalogos içinde ilkinden ve gün geçtikçe kesinleşen bir zıtlık başgöstermiştir. Birbirine zıt iki akım almış yürümüştür.

İlkçağ mythos’u layiktir, din adamınındeğil, sanatçının uğraşıdır, onun anlamı, yön ve şekili din alanındaverilmez, sanat alanında verilir. Asıl yaratıcısı da sözdür ve sözustasıdır. Mythos, epos, giderek logos bile birleşmişlerdir onun doğupgelişmesine.

Gerçekle ilişkisi olup olmadığına gelince, mythos’ungerçeğini sözün dışında aramak boşunadır. Asıl gerçek insan sözününiçinde, özünde, şiirindedir.

Bir önceki yazımız olan Yunan ve Roma Mitolojisi – Colette Estin başlıklı kitabımızda Yunan ve Roma Mitolojisi, Yunan ve Roma Mitolojisi epub indir ve Yunan ve Roma Mitolojisi epub oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button