Felsefe Kitapları

Meczup – Halil Cibran PDF indir

Meczup – Halil Cibran, pdf kitap bölümümüzde 2018 senesinde kaleme alınan Meczup – Halil Cibran kitabını sizlerle paylaştık. Meczup – Halil Cibran kitabının detayları..

Meczup – Halil Cibran – Özeti

Meczup – Halil Cibran

Meczup – Halil Cibran

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2018
Eklenme: Şubat 23rd, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 60
Yazar: Halil Cibran
442

Dostum, göründüğüm gibi değilim. görünüş yalnızca giydiğim bir elbisedir. senin sorgularından beni, benim kayıtsızlığımdan seni koruyan, özenle örülmüş bir elbise. benim içimdeki ‘ben’, dostum, sessizlik içinde oturur, sonsuzluğa dek kalacak orada, doyulmaz, ulaşılmaz. ne dile getirdiklerime inanmanı, ne de yaptıklarıma güvenmeni isterim çünkü kelimelerim senin aklından geçenlerin dile getirilmesinden, yaptıklarımsa umutlarının eylemleştirilmesinden başka bir şey değildir..

Halil Cibran’ın gençlik zamanında yazdığı Meczup’ta, “normal” bir insanın toplumda işleyebilmesi için, insanın benliğini çürüten ve bu benliği kolektif bir amaç uğruna tekrar tanımlayan bir dünya çapında kimliğini idame ettirebilmesi için birtakım maskelere bürünmesi gerektiği ele alınır. Kişinin maskesinden arınması, düşünmesi, konuşması ve kendi olabilmesi, toplumun gözünde onu meczup kılar.

Cibran, bu maskelerden kurtulan, özbenliğine karşı dürüst olan ve hakikatin peşinden koşan bir insanın özgür olduğunu dile getirir; fakat bunun da bir bedeli mevcuttur; bu bedel de yalnızlıktır. Otuz dört kısa hikâyeden bir araya gelen bu kitapta Cibran, maskelerinden arınmış bir meczubun gözünden okuyucuya benzersiz bir toplum eleştirisi sunar

Nasıl delirdim bilmek ister misiniz?

Özgürlüğü ve huzuru duyumsadım deliliğimde. Kimseye mecbur olmamanın, belki biraz da yalnızlığın özgürlüğüyle anlaşılmamanın huzurunu duydum. Biz delileri anlayanlar, içimizdeki bir şeylere sahip olmak isterler. Bunun için iyidir anlaşılmamak, kimse egemenlik ilan edemez üzerinizde.

“Erkek kardeşim dağ ve kız kardeşim denizin içinde oturuyorum.

Biz üçümüz biriz yalnızlıkta ve bizi birbirimize bağlayan sevgi derin, kuvvetli ve enteresan. Hayır, kız kardeşimin derininden derin, erkek kardeşimin gücünden kuvvetli ve benim deliliğimin enteresanlığından da enteresan bu sevgi.

Gri şafağın bizi birbirimize görünür kılmasının üzerinden asırlar geçti; onca dünyanın doğumuna, erişkinliğine ve ölümüne şahit olduk ama hala genç ve şevk doluyuz.”

Bir önceki yazımız olan Sivil İtaatsizlik – Henry David Thoreau başlıklı kitabımızda Sivil İtaatsizlik ekitap indir, Sivil İtaatsizlik ekitap oku ve Sivil İtaatsizlik pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button