Bilim Kurgu Kitapları

Maymun ve Öz – Aldous Huxley PDF indir

Maymun ve Öz – Aldous Huxley, pdf kitap bölümümüzde 2021 senesinde kaleme alınan Maymun ve Öz – Aldous Huxley kitabını sizlerle paylaştık. Maymun ve Öz – Aldous Huxley kitabının detayları..

Maymun ve Öz – Aldous Huxley – Özeti

Maymun ve Öz  –  Aldous Huxley

Maymun ve Öz – Aldous Huxley

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2021
Eklenme: Haziran 10th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 243
Yazar: Aldous Huxley
170

Huxley, yarı bilimkurgu yarı fütürist olarak nitelendirilebilecek Cesur Yeni Dünya hikayesinden sonra, 1948 senesinde, yine bilimkurgu ve fütürist unsurlar içeren, Maymun ve Öz adlı kısa romanını yazmıştır. Maymun ve Öz, sahne ayrıntı kısmını da içinde barındıran kısa bir senaryo metni içinde, din felsefesi ve teoloji konularını irdelemektedir. Huxley, metnin hemen hemen monologa dönüşen ritmi içinde, kusursuz bir kurgu yaratmayı başarıyor.

 

Teolojik ve sosyolojik açıdan bir hiciv olarak da okunabilecek olan Maymun ve Öz, gelecekte kurgulanmıştır. III.Dünya Savaşı, dünyanın hemen her tarafını yıkıma uğratmış ve radyasyona boğmuştur. Yıkımdan etkilenmeyen Yeni Zelanda’lı bir grup bilim adamı, son durumu incelemek üzere California’ya bir ineceleme gezisi düzenlerler. Bu bilim adamlarından birisi olan botanikçi Dr. Poole o bölgede yaşayan insanlar aracılığıyla tutsak alınır. Bu insanlar, insanlık tarihinin yıkımlarla ve kötülükle dolu genel seyri ışığında, kötülüğü ve Şeytan’ı yücelten yeni bir inanç sistemi kurmuşlardır.

 

Huxley’nin, kısa bir senaryo şekili içinde anlattığı öyküde, Dr. Poole, bu yeni topluluğun bir üyesi olan ve sevgi ile tekeşlilik gibi eski değerleri savunan Loola adlı kadınla kaçtığında, kurgunun yeni bir boyut kazandığı görülür. Huxley bu kısa romanında, genel temaları olan gelişim, teknoloji ve insanlığın genel seyri gibi odak noktalarına kendi penceresinden bir bakış ve değerlendirme sunuyor.

 

“Fikirlerin romancısı” Aldous Huxley, 20. yüzyılın en önemli distopya yazarlarından biri. Cesur Yeni Dünya ve Ada’yla birlikte yazarın üç vizyoner klasiğinden biri sayılan Maymun ve Öz ise bunların içinde en karanlık olanı. Senaryo formunun kullanıldığı bu kitap, yazarın kurgunun yanında biçimde de yaratıcılığını gösterdiği deneysel bir roman.

 

Hollywood’da sıradan bir gün. Kahramanlarımız kenara atılmış senaryolardan birinin cazibesine kapılır ve biz de kendimizi bu senaryoyu okurken buluruz. “Maymun ve Öz” başlıklı bu enteresan metinde anlatılanlara göre, Üçüncü Dünya Savaşı hemen hemen tüm dünyayı yıkıma uğratmış, nükleer ve kimyasal silahlar uygarlığın sonunu getirmiştir.

 

Yıkımdan etkilenmeyen bir grup bilim insanı, Kaliforniya’ya bir inceleme gezisi düzenler. Bu bireylerden birisi olan Dr. Poole o bölgede yaşayanlar aracılığıyla tutsak alınır. Bu insanlar, Şeytan’ı yücelten yeni bir inanç sistemi kurmuşlardır. Dr. Poole, Şeytan’ın ve kötülüğün nasıl bir hâkimiyet kurduğunu öğrendikten sonra, artık oradan uzaklaşması gerektiğini anlar.

 

Uygarlığın teknolojik ilerlemesi nereye varacak? Savaşlar ve nükleer silahlanma dünyayı nereye götürecek? İnsan, kime veya neye doğru evrilecek?

 

Maymun ve Öz, Şeytan’ın boynuzları aracılığıyla çizilen bir din, etik ve evrim üçgeni.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button