Dini Kitaplar

Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar PDF indir

Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar, pdf kitap bölümümüzde 2019 senesinde kaleme alınan Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar kitabını sizlerle paylaştık. Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar kitabının detayları..

Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar – Özeti

Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar

Mantık Al-Tayr – Feridüddin Attar

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2019
Eklenme: Kasım 23rd, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 407
Yazar: Feridüddin Attar
1.934

Feridüddin Attar (1140 civarı – 1220 civarı): Klasik Fars edebiyatının 12. yüzyıl sonu – 13. yüzyıl başındaki en önemli şair düşünürlerindendir.

İlahiname ve Tezkiretüt Evliya gibi eserlerinin bunun yanında, en tanınmış mesnevisi sayılan ve Mevlana dahil kendinden sonraki birden fazla büyük şairde iz bırakan Mantık’uttayr (Kuşların Dili) da ise Attar, denebilirse, yolun ve yolculuğun bireyleri bulmak istediklerinin ta kendisi kıldığı etkileyici biçimde göstermiştir. 

Attar, Kuşdili yahut Kuşlar Meclis olarak da anılan bu mesnevi tarzı eserinde, tasavvufun Vahdet-i Vücud anlayışını anlatır. Eserde çok zengin bir sembolik dil kullanılmış ve Hakikati arayanlar, yani Hakikat yolunun yolcuları kuşlarla simgelenmiştir.

Hüthüt adlı kuş onların önderleri, kılavuzları, yani mürşitleridir. Aradıkları tanınmış kuş, Allah’ın zuhur ve taayyünüdür.

Tabii, zuhur ve taayyün aslında bizzat kendilerinden ibarettir.

Bu kitap, Hz. Mevlâna’nın “Attâr yedi aşk şehrini dolaştı, bizse hâlâ bir ufak sokağın başındayız!” diyerek övdüğü bir İslâm sûfî-şairinin şaheseridir.

Bu eser, yine Hz. Mevlâna’nın, “Ben söz söylemede Şeyh Attâr’ın kulu kölesiyim! Ey dost, her ne dile getirdimse onu Attâr’dan duymuşum!” dediği bir üstadın kaleminden çıkmadır. 

Gülşen-i Râz’ın yazarı Şebüsterî, “Yüzlerce yıl geçer de Attâr gibi bir şair gelmez!” der. Hüsn-ü Aşk’ın yazarı, dâhî şairimiz Şeyh Galib de ilhamını Attâr’dan aldığını söyler.

Hz. Attâr, bu eseri yazmak için şairliğini bir araya getirerek tasavvuf edebiyatında çiçeği burnunda bir çığır açtı. 

Batı dillerinin aşağı yukarı hepsine defalarca tercüme edilen, dünyanın birden fazla diline aktarılan ve bütün insanlığa seslenen bu eser, herkesi etkileyen kendine özgü çok çarpıcı bir detaya sahiptir.

Dünyanın seçkin aydınlarının sürekli olarak göz atmak ihtiyacı duydukları bir başucu kitabıdır. Büyük psikolog ve psikiyatristlerin de insan ruh ve kişiliğini anlamak için kullandıkları bir kaynak eserdir.

Bu kitabın en önemli özelliği, insanı eski hâlinde bırakmaması ve okuyucusunu gönül adamlığı yolunda ilerlemeye yönlendirmesidir.

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button