Tarih Kitapları

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 Pdf indir

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 03.11.2010 sayfadan oluşan Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 kitabı 9786053600015 olarak çıkarılmıştır. tarafından kaleme alınan Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 isimli kitap Timur Kuran dilinde ve 932 ebatındadır. Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 kitabını Mehmet Sinan Birdal numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 pdf oku indir.

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 pdf indir

Modern küresel ekonomik sistemin gelişmeye başladığı 17. yüzyılda Doğu Akdeniz’de sosyo-ekonomik yaşamın kurumsal temelleri nelerdi? Bölge ekonomisinin geleneksel kurumları değişmekte miydi? 2003’te başlayan ve bu soruların yönlendirdiği bir veri derleme projesi, sağlıklı yanıtlar daha da ilerletmeye yol gösterecek özgün kaynaklar içeren bu çalışmayla neticelendi. On ciltlik bu yapıt, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti ve Doğu Akdeniz’in ticari merkezi olan İstanbul’un o döneme ait 15 şer‘i mahkeme defterindeki binlerce hükmün günümüz yazısına aktarılması, Türkçe ile İngilizce özetlerinin hazırlanması ve yedi ana başlıkta tasnif edilmesiyle yaşandı.

Konu Cilt
Loncalar ve Esnaf 1
Hıristiyan ve Yahudi Cemaat İşleri 1
Yabancılar / Foreigners 1
Ticari Ortaklıklar 2
Devlet-Toplum İlişkileri, Vergi Dahil 3-4
Vakıflar 5-6-7-8
Kredi Piyasaları ve Faiz Uygulamaları 9-10
In the seventeenth century, when the modern global economy began to take shape, what institutions governed socio-economic life in the Eastern Mediterranean?
Were the region’s traditional economic institutions in flux? This ten-volume set, the culmination of a data-gathering project started in 2003, presents original historical sources that can help to generate sound answers. The set contains transliterations, along with Turkish and English summaries, of thousands of cases found in 15 seventeenth-century Islamic court registers from Istanbul, then the capital of the Ottoman Empire and the commercial center of the Eastern Mediterranean. The cases are grouped under seven topical headings.
Topic Volume
Guilds and Guildsmen 1
Communal Affairs of Christians and Jews 1
Foreigners 1
Commercial Partnerships 2
State-Individual Relations, including Taxation 3-4
Waqfs 5-6-7-8
Credit Markets and Uses of Interest 9-10

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 kitap özeti

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 pdf oku

Mahkeme Kayıtları Işığında 17. Yüzyıl İstanbul’unda Sosyo-Ekonomik Yaşam – Cilt 1 Pdf indir

 

Related Articles

Back to top button