DGS Kitapları

Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov PDF indir

Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov, pdf kitap bölümümüzde Ocak 2012 senesinde kaleme alınan Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov kitabını sizlerle paylaştık. Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov kitabının detayları..

Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov – Özeti

Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov

Lolita Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları – Vladimir Nabokov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Ocak 2012
Eklenme: Kasım 4th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 364
Yazar: Vladimir Nabokov
3.390

Soylu bir Rus ailesinin oğlu olan Nabokov’un Lolita’sı için özetle cinsel tutkunun dünya çapında en önemli klasiklerinden bir diğeridenebilir. Okurların yabancısı olmadığı Nabokov yine dili ustalıkla kullandığı romanında, “beyaz ırktan dul bir erkeğin” ufak “su pericikleri”ne tutkusunu anlatıyor.

Humbert Humbert, Amerika’ya yerleşmiş, orta yaşlı, Fransız asıllı bir dil profesörüdür. Fransa’dan gelerek Amerika’ya yerleşmiş ve başından bir evlilik süreci de geçirmiş, genç kızlara zaafı olan bir kişidir.  Çocukluğunda hüzünlü bir aşk yaşamış ve bu aşkın tesirinde kalmış, 45 50 yaşlarında bir kişidir.  Çocukken bir tatil sırasında aile dostlarının kızı ile aralarında kısa süreli bir aşk ilişkisi olmuş, fakat bu aşk ilişkisinin sonrasında daha birkaç ay geçmeden sevgilisinin ölüm haberini almıştır.  Sevgilisini daha çocuk yaşta kaybetmiş olmasından dolayı, bu talihsiz ve yaşanamamış ilişkinin sonrasında, genç hatta çocuk yaştaki kızlara karşı ilgisini kaybetmemiştir. Hatta seneler sonra da bu duyguyu üzerinden atamaz bir hale gelmiştir. (Bu anlamda biraz da pedofili hastası görünümündedir.)

Başından geçen bir evlilikten sonra, Amerika’ya yerleşir. Humbert’in yerleştiği pansiyonu bir anne ile bir kızı yönetmektedir.  Tesadüfen geldiği ve pansiyoner olarak yerleştiği bu evde Bayan Haze ile on iki yaşındaki kızı Dolores Haze’i ile tanışır. Dolores2i görür görmez çocukluk senelerında aşık olduğu ve kısa bir süre sonra kaybettiği çocukluk aşkı ile çok benzeştiğini fark eder. Dolores’i görünce kaybettiği çocukluk aşkını yeniden bulmuş ve görmüş gibi olur.

Yıllardır belleğinden hiç silemediği çocukluk aşkını Dolores Haze ile özdeşleştirir. L, Lo, Lola, Lolita, Dolly takma adları ile çağrılan Dolores ile Humbert Humbert içinde bir aşk oluşmaya başlar.

Dolores, babasını daha beş yaşında iken yitirmiş ve annesi ile bir pansiyonda yaşamaktadır. Babası ölünce annesi evlerinin bir kısmını pansiyon haline getirmiştir. “ Dolores, bir anı öbürüne uymayan, aksi, neşeli, kararsız, tay kıvraklığındaki yaşıtlarının aşiftece endamıyla zarif bir kızdır. “

Dolores’in annesi, Humbert’e âşık olmuştur. Ve bu aşkını her hali ile belli etmektedir. Bayan Haze bir süre sonra Humbert’e aşkını itiraf eder. Humbert evlenmeyi kabul etmediği takdirde Lolita’yı görmekten mahrum kalacağını bildiğinden, Dolores’in annesi Bayan Haze ile evlenmeyi kabul eder ve Bayan Haze ile evlenir.

Bayan Haze ile evlenen Dr Humbert’in aklı fikir Dolores’tedir. Doleres’te Humbert’e ilgi göstermeye başlamıştır. Humbert’e istediği her şeyi aldırtmaya başlamıştır, ondan giysiler, magazin dergileri ve canının çektiği  her şeyi istemekte ve Humbert’te ona bunları almaktadır.

Bunun yanı sıra Lolita’ya, Dolores duyduğu ilgiye günlüğünde yer vermektedir. Bu günlüğü ele geçiren Haze delirmiş bir halde evden çıktığında bir trafik kazası geçirip ölür. Humbert’in istediği şey olmuştur. 

Yaz kampındaki Lolita’yı alır ve o günden sonra Amerika’yı eyalet eyalet gezmeye başlarlar. Bu seyahatler esnasında  ve kaldıkları otellerde  gönüllü yahut  gönülsüz aşk ilişkileri de yaşanmaya başlamıştır. Dolores, ile Humbert içindeki aşk biraz da zoraki bir aşktır. Humbert artık Lolita’ya bağlanmış ve onsuz yapamaz hale gelmiştir.   Dolores farklı zamanlarda onunla ilşkiye girmeyi reddetmekte ama Humbers, onu korku duyduğu basit şeyler ile tehdit etmek zorunda kalmaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button