Felsefe Kitapları

Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? – Doğan Cüceloğlu PDF indir

Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? – Doğan Cüceloğlu, pdf kitap bölümümüzde 2017 senesinde kaleme alınan Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? – Doğan Cüceloğlu kitabını sizlerle paylaştık. Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? – Doğan Cüceloğlu kitabının detayları..

Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? – Doğan Cüceloğlu – Özeti

Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? –  Doğan Cüceloğlu

Korku Kültürü Niçin (Mış Gibi) Yaşıyoruz? – Doğan Cüceloğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2017
Eklenme: Nisan 6th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 328
Yazar: Doğan Cüceloğlu
325

Cüceloğlu’nun, ‘Mış Gibi’ Yaşamlar adlı kitabının devamı… Bir toplumda “korku kültürü” egemense, orada ne ‘gerçeğe koşulsuz saygı’ mevcuttur ne de ‘can’ önemsenir.

Her şeyde olduğu gibi bilimsel düşünce de gelişemez ve hayatlar fakat ‘mış gibi’ yaşanır. Doğan Cüceloğlu, oğlu Timur ve öğretmen Arif’le bir Türkiye yolculuğuna çıktı. Bu yolculukta, “Niçin ‘mış gibi’ yaşıyor ve bunu sürdürüyoruz?” sorusuna yanıt aradı ve ‘mış gibi’liğe neden olan durumları irdeledi.

Cüceloğlu şimdi okurlarına soruyor: Bizimle yolculuğa var mısınız? Korku kültüründen kurtulmak için üçümüz el ele verdik, aydınlığa bir adım attık; bize katılmak ister misiniz? Haydi öyleyse!

Özet

Kitapta üç kahraman var: Doğan, Arif ve Timur. Bu bireyleri yazar bizlere tanıtıyor.

Ben ‘Mış Gibi Projesi’ni oluştururken Timur’un bu projeye özel bir katkısı olabileceğini düşündüğümden, ona şöyle dedim.

“Timur, sen Amerika’da büyüdüğün için hadiseleri algılaman ve anlamlandırman benden farklı. Benim artık alıştığım, bundan dolayı göremediğim şeyleri sen hemen görebilirsin.

Seninle birlikte bir Türkiye gezisi yapalım; yanımıza sanal olarak Arif Okurer’i de alalım ve gördüklerimiz ve düşündüklerimiz üzerine bir sohbet oluşturalım.

Yani sen nelere dikkat ediyorsun ve farkına vardığın şeyler hususunda neler düşünüyor ve hissediyorsun, onları paylaşmanı istiyorum; benim için önemli olan bu.”Memnuniyetle kabul etti ve bu kitaba konu olan geziyi yaptık.Gezi boyunca kalacağımız otelleri, Türkiye’nin çok önemli bir bankasının şube müdürleri ayarladı.

Üç adımdan bir araya gelen ‘Mış Gibi Projesi’nin ilk adımında, “Ne?” sorusuna yanıt aradım. İşlemeyen, tıkanan, aksayan ne? Bu sorunun yanıtını ‘Mış Gibi’ Yaşamların kitabında verdim.

Bu kitap, âdeta bir albüm niteliğinde ve kamusal alanda, toplumsal ve bireysel yaşamımızda ‘mış gibi’ durumları hem sergiliyor hem de irdeliyor. ‘Mış gibi yaşamak’ toplumumuza özgü bir olgu değil. Her toplumda mış gibi yaşayanlar ve mış gibi durumlar var. Ne var ki, yüz­ senelerdır yoğun bir değişim süreci yaşayan toplumumuzda, ‘mış gibi’liğin hem kapsamı hem de derecesi Batılı toplumlardan farklı.

Bu farkı incelemek ve üzerinde düşünmek istiyorum; böyle bir projenin gerçekleşmesinin zihinsel zenginliğimiz ve ruh sağlığımız için yararlı bulunacağına inanıyorum.

Bir önceki yazımız olan Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan – M. Metin Adıgüzel başlıklı kitabımızda Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan ekitap indir, Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan ekitap oku ve Beden Köleliğinden Akıl Köleliğine İnsan pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button