Felsefe Kitapları

Kendini Arayan İnsan – Rollo May PDF indir

Kendini Arayan İnsan – Rollo May, pdf kitap bölümümüzde 2013 senesinde kaleme alınan Kendini Arayan İnsan – Rollo May kitabını sizlerle paylaştık. Kendini Arayan İnsan – Rollo May kitabının detayları..

Kendini Arayan İnsan – Rollo May – Özeti

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Kendini Arayan İnsan – Rollo May

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2013
Eklenme: Ekim 28th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 268
Yazar: Rollo May
763

900 lü senelerda Freud nevrozların kökeninde bastırılmış cinsel dürtülerin olduğunu farketmişti. Sonraki senelerda teknolojik gelişmeler ve kapitalizmin getirdiği rekabet ortamında, aşağılık kompleksi ve üstünlük arzusu nevrozlara yol açtı.

Bulunduğumuz zamanda ise bireylerin en büyük sıkıntısı yalnızlık ve boşluk duygusu. Benlik bilinci geliştiremeyen bireyler, kendini daha çok hissedebilmek ve benliğini bulabilmek için aşırı sosyal tavırlar içine girselerde boşluk duygusundan kurtulamıyorlar.

İnsanoğlu böylesi bir boşluk duygusuyla uzun süre yaşayamaz.Eğer bir şeye doğru ilerlemiyorsa, amacı yoksa, birinin yoğunlaştıramadığı potansiyel güç yıkıcı eylemlere dönüşür.Bunu farkeden kişi sürekli olarak bir arayış içine girerek kendini kaybeder.

Rollo May, şu çok önemli soruyu soruyor: “Acaba gözden kaçırdığımız önemli bir rehber ve güç kaynağı var mı?” Ne geçmiş ne de gelecek yönünden hiçbir şeyin kesin olmadığı bir zamanda içsel bütünlük nasıl sağlanabilir?

“İnsanların benden beklentilerini görülmektediran bir aynalar toplamından ibaretim.” Bu cümle size ne kadar yakın?

Bu kitap, yaşadığımız bu “Endişe Çağı”nda kişisel bütünlüğümüzü bulmak için yazıldı. Amacımız, çağımızın güvensizliğine karşı durabilmemizi yarayacak yöntemler bulmak, içimizdeki güç merkezini görülmektedirmak ve çok az şeyin güvende olduğu şimdilerde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi yarayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.

“İnsanları destek almaya sevk eden şey, duygusal ilişkilerinin sürekli olarak olarak ayrılıkla noktalanması, evlilik planlarını bir türlü gerçekleştirememeleri yahut eşlerinin onları tatmin etmemesi gibi şikayetler olabilir.

Ne var ki konuşmaya başladıktan sonra çok geçmeden ister gerçek isterse hayalini kurdukları eşlerinden aslında kendi içlerindeki bir eksikliği gidermesini yahut bir boşluğu doldurmasını bekledikleri ve bu gerçekleşmediği için endişeye veya öfkeye kapıldıklarını açığa vuruyorlar.”

Bir önceki yazımız olan Kendini bulmak – İhsan Fazlıoğlu başlıklı kitabımızda Kendini Bulmak ekitap indir, Kendini Bulmak ekitap oku ve Kendini Bulmak pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button