Biyografi Kitapları

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali PDF indir

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali, pdf kitap bölümümüzde 2021 senesinde kaleme alınan Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali kitabını sizlerle paylaştık. Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali kitabının detayları..

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali – Özeti

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2021
Eklenme: Temmuz 11th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 248
Yazar: Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali
119

Onu harika yapan nedir?

 

Muhammed Ali, dünyanın en tanınmış dövüşçülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ama en büyük mücadelesi ringin dışında. Adı Cassius Clay. Müslüman olduktan sonra Muhammed Ali adını aldı. Dini için savaştı, ırkı için savaştı. Vietnam Savaşı’nda dünya ağır sıklet boks şampiyonu olarak taç giydi ve özgürlüğünü riske attı.

 

Bokstan sonra Parkinson hastalığı ile mücadelesi başladı. Bir kez daha vazgeçmedi. Muhammed Ali, “Kelebek Ruhu”nda hayattan ve karşılaşmadan öğrendiklerini dünyayla paylaştı. Doğruyu İslam’dan öğrendi. En son bir dünya barış elçisi olarak dünyaya barışı yaymaya çalıştı.

 

Muhammed Ali, kitabının giriş yazısında şunları dile getiriyor: “Bu kitap yaşamımın bir yansımasıdır. En hatırlanmaya değer bazı tecrübelerimi tasvir ediyor ve şu an olduğum adam haline nasıl geldiğimi anlatıyor. Boksa başladığımdan beri uzun bir yol katettim. Tüm dünyayı dolaştım ve her türden insanla karşı karşıya geldim. Allah’ın herkesi yeryüzüne dağıtarak ve bizi farklı farklı yaratarak bu gezegeni güzelleştirdiğine inanıyorum. Milletlerimizin hedefi anlayış, değişikliklarımıza saygı ve benzerliklere övgü üzerine çalışmak olmalı. Farklılıktaki güzelliğe değer vermeliyiz. Eğer bütün çiçekler aynı biçimde, renkte ve boyutta olsaydı, dünya çok sıkıcı olurdu.”

 

“Yıllar içinde ruhum büyüdü ve bazı görüşlerim de değişti. Yaşadığım sürece daha çok şeyi anlamaya çalışacağım çünkü kalbin işi hiç bitmez. Cesaretim imtihan oldu Gücüm imtihan oldu Şimdi sabrım ve tahammülüm sınandı Allah’ın her adımda benimle olduğuna inanıyorum. sıra sıra hayat, bir nefes, bir an. Lakin daha gidecek çok yol var.Sevgi yolculuğuna, gerçeğin, barışın ve anlayışın arayışına başladım…

 

Bu kitap, Muhammed Ali’nin boks kariyerinin ilk gününden yaşamının son günlerine kadar olan süreci kapsamaktadır. Ali yaşamın amacından başarılı bir sporcu olmaya kadar her şeyi anlatıyor. Okuduğunuzda Ali’nin müthiş bir insan olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

 

Muhammed Ali Clay Hakkında

 

 

17 Ocak 1942’de Louisville, Kentucky’de dünyaya geldi. Doğduğunda ailesi ona şöyle dedi: “Cassius Küçük Marcellus Kili Ekim 1954’te babasının Noel’de verdiği kırmızı Schwinn bisikleti bir pazarda çalındı ​​ve Ali (Cassius Clay) polisi arıyordu. Irkçılığın ve ayrımcılığın uç noktalara ulaştığı senelerda hiçbir polis memuru ağlayan siyah bir çocuğu dinlemezdi ama o kararını verdi. Yakınlardaki bir çadırda boks maçı izlerken aradığı polisi buldu. Atmosferden etkilendi ve polisi ve şikayetini umursamayan boksörler gibi bisiklet çalan herkesi yasaklayacağına söz verdi.

 

12 yaşında boksa başladı ve kısa süre sonra Ulusal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonalarında amatör rekor kırdı. 1960 senesinde profesyonel lige geri döndü ve Roma’da ağır sıklet altın madalyasını kazandı. 18 yaşında Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazandıktan sonra ünü yükselmeye başladı.

 

 

Muhammed Ali 18 yaşındayken, adı şimdi Amerika Birleşik Devletleri sınırlarına yayılmış durumda. Lakin bu sınırları aşmak kolay değil. Çünkü kelebek gibi uçan, arı gibi sokan Muhammed Ali uçmaktan korkar.

 

1960 senesinde, 1960 Roma Olimpiyat Oyunlarına katılmak için uçağa binerken paraşüt taşıyordu. Ondan sonra bir daha uçağa binmedi. Muhammed Ali’nin kızı, “Babamın korktuğunu yalnızca uçaktayken gördüm” diyerek, yaşamı boyunca bu korkuyu asla yenemeyeceğini dile getirdi.

 

22 yaşında dünya şampiyonu olduktan sonra dini seçimini değiştirmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: “Benim onlarla sorunum yok.”.

 

Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

 

Ona yalnızca bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır.

 

Uzun süre Parkinson hastalığı ile savaşan Muhammed Ali 3 Hazran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı sebebiyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman – Tugay Kaban başlıklı kitabımızda Orhan Pamuka Satmak İstediğim Roman ekitap indir, Orhan Pamuka Satmak İstediğim Roman ekitap oku ve Orhan Pamuka Satmak İstediğim Roman epub indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button