Biyografi Kitapları

Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil PDF indir

Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil, pdf kitap bölümümüzde 2013 senesinde kaleme alınan Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil kitabını sizlerle paylaştık. Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil kitabının detayları..

Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil – Özeti

Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil

Kayı 1: Ertuğrul’un Ocağı (Osmanlı Tarihi) – Ahmet Şimşirgil

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2013
Eklenme: Temmuz 30th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 94
Yazar: Ahmet Şimşirgil
1.022

Ortaçağ, Yeniçağ ve Yakınçağ. Üç çağa damgasını vurmuş, üç kıtaya yayılmış, dünyanın görmediği haşmet ve azameti yakalamış en büyük Türk imparatorluğu.

Onu tanımak için yerli,yabancı herkesin hayranlıkla gezdiği, incelediği abidevi eserlerini görmek yeterli.

Onu tanımak için yerli,yabancı tarih araştırmacılarının eserlerine bir göz atmak kâfi.

Onu tanımak için mehterini dinlemek, fermanındaki ihtişamı hissetmek, camilerindeki kuş evlerinin manasını anlamak, kadısicillerindeki âdil hükümleri takip etmek yeterli.

Onu tanımak için cihana hükmeden padişahlarının yaşadıkları, adeta bir gölgelik gibi bir tekke gibi mütevazı fakat manevi ve uhrevi havasıyla vakur ve ihtişamlı Topkapı Sarayı’nı gezmek kâfi.

Onu tanımak için 30-400 yıl arası idarelerinde yaşamış ve bugün 34 ülkeye bölünmüş, devletlerin üniversitelerindeki tarih bölümü üyelerine sormak yeterli.

Dillerini, dinlerini, kültürlerini, yaşayışlarını ve geleneklerini yüzsenelerca bozulmadan korumalarının sırrı nedir?

Öğrensinler.Dinde zorlama yoktur hükmü ile Türk’ün hoşgörü anlayışını kavrasınlar. Bütün bunlara rağmen TV’lerde gazetelerde ve mecmualarda Osmanlı’ya hakaret edenler, çamur atanlar, kötüleyenler,küfredenler çıkacaktır.

Bunlar her devirde, her zamanda ve her asırda var olacaktır. Bunu önlemek olabilecek değil. Zira bu dünya çapında her şey zıddı ile var. Günümüzde de devletimiz farklı zamanlarda aynı tehlike ile yüz yüze kalmıyor mu?

Lakin bu tip bireylerin ömrü saman alevi gibidir. Parlar ve pis bir duman yaydıktan sonra kaybolurlar.Şu ifadeler bu tip kimseleri çok güzel tarif etmektedir .

Güneş balçık ile sıvanmaz ey dil.
Bî-zebân (dilsiz) da olsa bellidir kâmil
Kendinden gayrıyı beğenmez cahil.
Kendi çalar kendi oynar demişler.

Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin kelimeleri, şiirleri, hocaları, dostları,düşmanları ve imar faaliyetleri sıra sıra anlatılıyor.

Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı’nın kuruluş öyküsünü bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Putların Alacakaranlığında – Friedrich Nietzsche başlıklı kitabımızda Putların Alacakaranlığı epub indir, Putların Alacakaranlığı epub oku ve Putların Alacakaranlığı pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button