Sağlık Kitapları

Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay PDF indir

Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay, pdf kitap bölümümüzde Mayıs 2012 senesinde kaleme alınan Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay kitabını sizlerle paylaştık. Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay kitabının detayları..

Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay – Özeti

Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay

Karatay Mutfağı (Kalıcı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri) – Canan Efendigil Karatay

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Mayıs 2012
Eklenme: Mart 16th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 288
Yazar: Canan Efendigil Karatay
4.058

Kitap insanlar için bir sağlıklı yaşam prospektüsü niteliğinde: Doğal ve temiz malzeme seçimi, sağlıklı pişirme metotları, yoğurt, tereyağı gibi evde yapılabilecek doğal organik ürünlerin tarifleri… Ve çorbalardan salatalara, mezelerden yumurtalı yemeklere, zeytinyağlılardan et ve balık yemeklerine tamamı denenmiş onlarca leziz tarif.

Küçük ‘tatlı’ Kaçamak yapacağınız dinlendiren çay formülleri de armağansi! Bu tariflerin önemli özelliği sağlıklı zayıflatması… Çünkü hepsinin glisemik indeksi düşük. Yani Karatay Mutfağı, Karatay beslenme felsefesinin ‘pratik kitabı’ niteliğinde. Sürdürülebilir bir mutfağın olmazsa olmazı.

Son sözü yine Prof. Karatay’a bırakalım: “Eşinin, çocuklarının, sevdiklerinin sağlığını (ve tabi ki kilosunu) düşünen herkesin bu kitabı okumasını ve tarifleri uygulamasını öneriyorum. Bu kitap ‘şişmanlıktan uzak’ sağlıklı nesiller yetiştirmek için önemli bir mihenk taşı. İlk iki kitabımla birlikte Karatay Mutfağı’na da kütüphanenizde mutlaka yer açın.”

Yarım yüzyıla yakın hekimlik yaşamımda gördüm ki, en fazla yanlış, en fazla yalan, en fazla tuzak gıda ve beslenme alanında var.

Demode önerilerle, ithal diyetlerle, bilimsellikten uzak tabularla ‘resmen’ halkın sağlığıyla oynanıyor! Mevzuya ‘Fransız’ oldukları her hallerinden belli olan uzman kişiler, hicap duymadan diyet mönülerine salam, sosis gibi zararlı ve kanserojen oldukları tescilli yiyecekleri bile alabiliyorlar. Bu yoğun bilgi kirliliği içinde, doğruyu doğrudan söyleyen bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Bu amaçla Türk halkının hem şişmanlıktan hem de kronik, dejeneratif hastalıklardan kurtulması ve muhafaza edilmesi için son bilimsel araştırmalar ışığında Karatay Diyeti’ni oluşturdum. Yıllarca hastalarıma tavsiye ettiğim beslenme ve yaşam şekilinin son derece başarılı olduğunu gördüm ve yine hastalarımın isteğiyle Karatay Diyeti ve Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık kitaplarını yazdım.

İki kitabın toplam satışı 200 bini geçti, okur katrakamının 5 olduğu varsayılırsa 1 milyon kişi kitaplarımı okudu. Bundan çok daha kapsamlı bir kesime ise televizyonlar aracılığıyla seslendim. Bu süreç içinde hasta ve okuyucularımdan bir hususta yoğun talep vardı. Hemen herkes “Farklı neler yiyebiliriz, hem lezzet hem sağlık bir arada olmaz mı?” diye soruyor,

Karatay Diyeti prensipleriyle hazırlanmış yemek tarifleri istiyorlardı. İşte elinizde tuttuğunuz Karatay Mutfağı bu ihtiyacın bir sonucudur. Kitap, sağlıklı bir mutfakta olması gereken ‘tüm’ özellikleri bünyesinde topluyor.

Bu anlamda alanında ilk ve tek. Öncelikle Karatay Mutfağı’nda kullanılan malzemeler sağlıklı ve temiz. Doğal malzemelerle yapılmış tariflerde paketli gıdaların hiçbiri kullanılmadı.

Benim ünlü ‘eve ve mutfağa asla alınmayacaklar, vücuda girmeyecekler’ listesine harfiyen uyuldu. Gıdanın iyisi nasıl anlaşılır, nasıl akıllı alışveriş yapılır sorularına da yanıt verildi. Besinlerin besin değerlerini öldürmeyen, onların yapılarını bozmayan pişirme metotları önerildi. Mevsimselliğin önemi vurgulandı.

Kitaptaki tüm yemek tariflerinin Türk damak tadına uygun ve ulaşılabilir olmasına dikkat edildi. İnsanların yaşamları boyunca duymadıkları malzemelerin olduğu ithal bir mutfak değil bu. Kullanılan malzemeler bakkaldan, pazardan rahatça bulunulabiliyor. Yani bir yaşam şekili olarak sürdürülebilir.

Kitabın en ayırt edici özelliği ise içinde bulunan tariflerin kilo vermenize yardımcı olması. Çünkü tariflerin hepsinin glisemik indeksi düşük. “Geleneksel Türk mutfağı Karatay Diyeti prensiplerine göre revize edildi” dersek sanırım doğru bir tanım kullanmış oluruz. İnanıyorum ki, Türk halkı bu kitaptaki (ve ilk iki kitabımdaki) prensipleri uygularsa ve tarifini verdiğimiz yemekleri yaşamı boyunca mutfağından eksik etmezse, yani Karatay Diyeti prensiplerine göre yaşayıp, Karatay Mutfağı’yla beslenirse, Türkiye’de sağlık alanında bir devrim yaşanır.

İnsanlar hastalıklardan büyük miktarda korunur, şişmanlık, insülin direnci problemlerini çözerler. Hatta genç nesil de böyle yetişirse Türkiye’nin sağlık harcamalarında bir hayli önemli düşüş yaşanır, Türkiye sağlıklı ve mutlu bireylerin yaşadığı bir ülke olur. Burada hanımlara ve annelere büyük iş düştüğünü belirtmeden geçemeyeceğim. Çünkü alışveriş ve mutfak çoğu zaman onlardan sorulur, çocuklar ve tüm ev halkı da onların pişirdikleriyle beslenir.

Karatay Mutfağı’nı uygulasınlar ve ısrar etsinler. “Bazı alışkanlıklardan vazgeçemeyiz” demesinler, “Ekmeği biz hayatta bırakamayız” demesinler… Kitapta ekmekten fazla daha güzel yiyecekler var. Ben şunun garantisini veriyorum: Mutfağını, Karatay Mutfağı’na çevirenler sağlık bulacak, zayıflayacak ve kilosunu koruyacak! Bunu yaparken de strese, bunalıma, depresyona girmeyecek, suçluluk hissetmeyecek. Yoksunluk hissi olmayacak. Çünkü yo yo diyet değil bu. Sıkı bir kalori hesabı olmadığı için vücut yoksunluk hissetmiyor, kafalar sürekli olarak kalori hesaplamayla meşgul edilmiyor.

Uygulayanlar dinçleşiyor ve dinç kalıyor! Gençleşiyor ve enerjik oluyor! O yüzden de Karatay Mutfağı sağlıklı olmasının yanında mutluluk verici, psikolojik olarak rahatlatıcı bir mutfak. ‘Obezite’ sorunune kolay ve rahatlıkla uygulanabilir bir çözüm sunuyor.

Halkımız, öte yandan belini ağır ağır inceltirken, diğer tarafta hastalıklarla uğraşacağına, sağlıklı ve mutlu yaşamanın bilincine varıyor ve ona yönleniyor.

Değerli okuyucu!

Benim hekimlik tecrübem, geliştirdiğim beslenme şekili ve geleneksel Türk mutfağına olan aşkım, ilk iki kitabımın editörü Nihal Doğan’ın mutfaktaki uygulama becerisiyle birleşince ortaya bu dört dörtlük kitap çıktı. Eşinin, çocuklarının, sevdiklerinin sağlığını (ve tabi ki kilosunu) düşünen herkesin bu kitabı okumasını ve tarifleri uygulamasını öneriyorum.

Mutfaklarını Karatay Mutfağı’na dönüştürmelerini tavsiye ediyorum. Bu kitabın ‘şişmanlıktan uzak’ sağlıklı nesiller yetiştirmek, ‘hastalıklardan uzak’ mutlu aile olmak için önemli bir mihenk taşı olduğunu düşünüyorum. İlk iki kitabımla birlikte Karatay Mutfağı’na da kütüphanenizde mutlaka yer açın diyorum.

Ben ‘sağlıklı bir Türkiye’ için var gücümle çalışmaya devam edeceğim. Yaşam şekilinizi ve yediklerinizi değiştirmek, bana vereceğiniz en büyük destek olacaktır! Hastalıkların evinize hiç uğramaması dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Mutluluk Kürleri – Dr. Ümit Aktaş başlıklı kitabımızda Mutluluk Kürleri Dr. Ümit Aktaş, Mutluluk Kürleri Dr. Ümit Aktaş epub indir ve Mutluluk Kürleri Dr. Ümit Aktaş epub oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button