Felsefe Kitapları

Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva PDF indir

Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva, pdf kitap bölümümüzde 2009 senesinde kaleme alınan Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva kitabını sizlerle paylaştık. Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva kitabının detayları..

Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva – Özeti

Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva

Kara Güneş (Depresyon ve Melankoli) – Julia Kristeva

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2009
Eklenme: Eylül 11th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 304
Yazar: Julia Kristeva
1.414

Bu kara güneşin kaynağı nerededir? Görünmez ve ağır ışınları hangi yolunu yitirmiş galaksiden gelip beni yere, yatağa, dilsizliğe, vazgeçişe çiviler?

“kara güneş” metaforu kederli ruh halinin kör edici gücünü iyi özetler: Ağır ve berrak bir duygu, bi hayli beğeni alanin ve kayıpla özdeşleşen öznenin kendisinin (şair “yıldız”dan “dul” kalmıştır) ölümü demek olan ölümün kaçınılmazlığını dayatır.

Melankolinin pençesindekiler için melankoli üzerine yazmak, fakat yazı melankolinin içinden çıkıyorsa manalı olabilir.

Bazı zaman ve sürekli olarak da kalıcı olarak, her türlü sözün,edimin, yaşamın kendisinin tadını yitirmesine neden olana dek bizi içine çeken anlatılamaz bir hüzün, bir acı girdabın dansöz etmeye çalışacağım size.

Bu umutsuzluk, olumsuz nite­lik taşıdığı, şüphesiz olmakla birlikte yine de var olan arzu ve yaratıcılığa dair bir kapasiteye sahip olduğumun varsa-yılmasını gerektirecek bir tiksinti değildir.

Depresyonda,eğer varoluşum çöküşün eşiğindeyse, anlamsızlığı trajik değildir:

Bana apaçık görünür, çarpıcı ve kaçınılmaz.Bu kara güneşin kaynağı nerededir?

Görünmez ve ağır ışınlan hangi yolunu yitirmiş galaksiden gelip beni yere,yatağa, dilsizliğe, vazgeçişe çiviler?

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button