Biyografi Kitapları

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler PDF indir

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler kitabını sizlerle paylaştık. İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler kitabının detayları..

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler – Özeti

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler

İslam’ın Erken Döneminde Kapitalizmin Doğuşu – Benedikt Koehler

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Temmuz 28th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 353
Yazar: Benedikt Koehler
173

Bu kitap orijinal bir tez ortaya atıyor: Kapitalizm, sanıldığı gibi önce Ortaçağ’ın sonlarında İtalya şehirlerinde değil 6. Ve 7. Yüzsenelerda Arabistan şehirlerinde yaşandı. İlk Müslümanlar, bugün çok fazla anlaşılmış olmasa da ekonomik düşüncenin tarihine çığır açıcı katkılarda bulundular.

İslam, bir iş adamı aracılığıyla tebliğ edilen tek dindir. Hz. Muhammed, ticaretle uğraşan şehirli ve elit bir aileden geliyordu. İslam mesajını getirmesinden önce ataları gibi başarılı bir iş adamıydı. Mesleğini risaletinden sonra da sürdürdü. Bu nedenle olmalı ki yeni din ticaret, tüketicinin muhafaza edilmesi, iş ahlâkı ve mülkiyet hakkı konularında birçadequate şey dile getiriyordu.

İlahî mesajın etkileyiciliği ile ilk Müslümanların ticarî dehasının birleşmesi, İslam’ın bi hayli hızlıca yayılmasını ve bu arada onların ekonomik tecrübelerinin Avrupa’ya geçişini sağladı.

Benedikt Koehler, bu kitapta İslamî kurumların ve ticarî uygulamaların Venedik ve Cenova’ya nasıl taşındığını ve buralarda nasıl yeniden şekillendiğini ifade etmektedir. Bu finansal yenilikler ortaklığın icadı, işletme yönetimi teknikleri, ticarî aritmetik ve parasal düzenlemeler gibi piyasa mekanizmalarını ihtiva ediyordu.

Avrupa’yı etkileyen başka İslam kurumları da vardı: İslam vakıfları, şirketlere ve yüksek öğretim kurumlarına ilham verdi. Oxford ve Cambridge gibi ilk Avrupa üniversiteleri, Medrese eğitimini version olarak aldı.

Tüm bunlar, bize şunu söyleme hakkını açıkça verir: Piyasa ekonomisinin tüm temel kurumlarının İslamî kökenleri mevcuttur.

Benedikt Koehler

Benedikt Koehler, siyaset felsefecisi Adam Müler Ve liberal reformcu Ludwig Bamberger’in biyografilerinin yazarıdır. İslam ekonomisi üzerine 2011 Yılından beri akademik dergilerde makaleleri yayımlanmaktadır.

Koehler, Yale Üniversitesi (ABD) tarih bölümün den mezun olduktan sonra Fulbright bursu ile Tü Bingen Üniversitesi’nde (Almanya) Alman Edebiyatı alanında doktorasını tamamlamıştır.

Ayrıca Londra’daki city Üniversitesi’nde ekonomi alanında yüksek lisans yapmıştır. Orjinal ismi Early Islam and the beginning of Capitalism olan yazarın bu araştırması, bağımsız fikir kuruluşları olan Liberty Fund (Hürriyet Fonu, ABD) ve Institute of financial Affairs (Ekonomik Araştırmalar Vakfı, İngiltere) aracılığıyla desteklenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik – Pınar İlkkaracan başlıklı kitabımızda andex oku, Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik ve Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik Docplayer ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button