Edebiyat Kitapları

İnsanoğlu İsa – Halil Cibran PDF indir

İnsanoğlu İsa – Halil Cibran, pdf kitap bölümümüzde 2019 senesinde kaleme alınan İnsanoğlu İsa – Halil Cibran kitabını sizlerle paylaştık. İnsanoğlu İsa – Halil Cibran kitabının detayları..

İnsanoğlu İsa – Halil Cibran – Özeti

İnsanoğlu İsa  –  Halil Cibran

İnsanoğlu İsa – Halil Cibran

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2019
Eklenme: Mayıs 21st, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 179
Yazar: Halil Cibran
188

Halil Cibran, 6 Ocak 1883’te Kuzey Lübnan’ın dağlık bir bölgesi olan Bişherri’de, gökyüzüne ilk çığlığını salıverdi. Çığlık, Müslümanlarla Suriyeli Hıristiyanları ayıran sarp Lübnan Dağı’nda yankılandı. Ne var ki Halil’in “engebeli arazi”yle son imtihanı bu olmayacaktı:

On yaşındayken kayalıklardan düşüp omzunu sakatlayınca, bütün yaşamı boyunca çekeceği bir ağrıya mahkûm oldu. Çünkü ailesi, çıkığın düzelmesini umarak omzunu bir haça sarmış ve kırk gün boyunca bekletmişti. Hayranlık duyduğu ve herkesten değişik bir dille anlatmak için senelerini verdiği İsa’ya yakınlaşması da bu zamanlara denk gelmekteydi.

Cibran’ın büyük bir gayretle İsa’nın havarilerinden biriymişçesine kaleme aldığı İnsanoğlu İsa, Mesih’in tutkulu bir dille yeniden anlatılan hikâyesidir.

Bu yapıtta, bilgesinden tüccarına, fahişesinden hırsızına varana kadar İsa’ya tanık olmuş bireyleri öylesine ustalıkla konuşturmuştur ki, cümlelerin coşkulu akışında sizler de bir şeyler söylemek için sözün kendinize gelmesini bekleyeceksiniz. Ama en kuvvetli tanık Cibran’dır ve on dokuz yüzyıl sonra konuşacaktır.

“Sana kral diyorlar ve sarayına almak istiyorlar Mesih ilân ettiler seni Yine de kutsal yağı kendilerine sürenler Evet, senin yaşamından geçiniyorlar.”

Bu kitabı okuduktan sonra söz size gelecek… Ve belki başka bir “insanoğlu”nun yaşamını taçlandıracaksınız.

Çünkü, “Hâlâ Artemis’in rahibeleri tapınakların gizli köşelerinde her gün O’nu taçlandırmaktadırlar.”

Cibran yaşamı boyunca, İsa’nın öyküsünü tekrar anlatmayı arzuladı. Bu arzuyu, Orta Doğu’da yoksul bir çocukken, bir rahiple İncil okuduğundan bu yana taşıyordu. Bir erişkin ve Amerika’da başarılı bir yazar olduğunda, hikayeyi öncedenden kimsenin anlatmadığı gibi anlatmak istedi ve ‘İnsanoğlu İsa’yla tam da bunu başardı.

Bu kitap, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna gibi, İncil’in Cibran tasviridir. ‘İnsanoğlu İsa’da, Cibran, İsa’yı okuyucuya birbirine benzemeyen geniş bir grup insanın gözünden sunuyor. Bu karakterlerin içinde Petrus, Meryem, Luka, Pontius Pilatus, Tomas ve Mecdelli Meryem gibi tanıdık isimlerin bunun yanında Cibran aracılığıyla yaratılan Kudüs’te bir ayakkabı tamiricisi, Güney Lübnan’lı bir çoban ve Yahuda’nın annesi de mevcuttur…

Bir önceki yazımız olan Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 – Marie Lu başlıklı kitabımızda Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2, Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap indir ve Wildcard-Joker Oyuncusunun Hikayesi Seri 2 ekitap oku ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button