Felsefe Kitapları

İmgelem – Jean Paul Sartre PDF indir

İmgelem – Jean Paul Sartre, pdf kitap bölümümüzde 2006 senesinde kaleme alınan İmgelem – Jean Paul Sartre kitabını sizlerle paylaştık. İmgelem – Jean Paul Sartre kitabının detayları..

İmgelem – Jean Paul Sartre – Özeti

İmgelem – Jean Paul Sartre

İmgelem – Jean Paul Sartre

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2006
Eklenme: Aralık 22nd, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 154
Yazar: Jean-Paul Sartre
955

“Lakin, bir imgeyi imge olarak dolayımsızca kavramak ile genelde imgelerin doğası üstüne düşünceler kurmak başka başka şeylerdir.

İmge olarak varoluşa ilişkin hakiki bir kuram oluşturmanın tek yolu, bu hususta düşünümlü bir deneyden doğrudan kaynaklanmayan herhangi bir şey ileri sürmekten kesinlikle kaçınmaktır.

Gerçekten de, imge olarak varoluş kuvvetlikle ele geçirilebilecek bir varlık kipidir. Zihnimizi yormamızı gerektirir; ama en önemlisi, tüm varoluş kiplerini fizik varoluşu örnek alarak kurma yolundaki hemen hemen alt edilmez alışkanlığımızdan kurtulmamız gerekir.

Varlık kiplerinin birbirine böyle karıştırılması, başka her yerde olduğundan daha akıl çeler burada, çünkü imge olarak kağıt yaprağı ile gerçeklik olarak kağıt yaprağı, birbirinden farklı iki varoluş düzleminde tek ve aynı yapraktır zaten.”

jean-Paul SARTRE

21 Haziran 190S’te Paris’te dünyaya geldi. Ecole Normale Supert.­eure’den dostlarıyla birlikte genç yaşta sınıfının, burjuvazi nin değer ve geleneklerini eleştirmeye başladı.

Bir süre LeHavre Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı, sonra felsefe eği­timini Berlin’deki Fransız Enstitüsü’nde sürdürdü. İlk felsefi metinlerinden bu yana varoluşçuluğa götürecek bir düşünce­’nin özgünlüğü göze çarpar. Sartre büyük kitlelerce daha çok anlatılarıyla tanındı.

Zamanının poblemlerinı ele almaya özen gösteren Jean-Paul Sartre yaşamının sonuna dek yoğun bir siyasal etkinlik gösterdi. 15 Nisan 1980’de Paris’te öldü.

Bir önceki yazımız olan Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Günahın Üç Rengi ekitap indir, Günahın Üç Rengi ekitap oku ve Günahın Üç Rengi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button