Biyografi Kitapları

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala PDF indir

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender PalaİKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK, pdf kitap bölümümüzde 2016 senesinde kaleme alınan İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender PalaİKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK kitabını sizlerle paylaştık. İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender PalaİKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK kitabının detayları..

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender PalaİKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK – Özeti

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2016
Eklenme: Ekim 14th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 212
Yazar: İskender Pala
4.930

İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK

Bu eser geçmişten günümüze yer almış, herkesin aşina olduğu ve çok sık kullandığı deyimlerin hikâyelerini anlatmıştır. Bu deyimlerin nerden çıkmış olduğunu, hangi hikâyelerden dolayı bu hale gelip geçmişten günümüze kullanılmalarını sağladığını anlatmıştır. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eser ile araştırılan deyimlerin sırlı kapıları aralanmıştır.

Bu eserde A’ dan Z’ ye tam 99 adet deyimlerin hikâyelerinden bahsedilmiştir. Bilhassa bazı deyimler zamanlar arası geçiş aşamasında gerçek anlamlarını yitirmeye başlamıştır. Kitap deyimlerin gerçek anlamlarının tekrar anımsanması adına bu görevi üstlenmiştir. Misal verilecek olursa ‘Ağzına tükürmek’ deyiminin bilinenin aksine eski zamanlarda şifa olarak söylenen bir eylem olduğu anlatılmıştır. Bu sözü edilen eski zamanlarda tıbbın geri kalması sebebiyle başka türlü yollardan şifa aranmaya çalışılmıştır. Oysaki şimdilerde bu deyim farklı anlamlara dayandırılmıştır. ‘Durdu durdu turnayı gözünden vurdu’ deyimi ise çeşitli şekillerde elde edilmiş başarının kaynağı olarak şimdilerde kullanılmaya sürdürmektedir. Bu hikâyenin oluşum şekli ise avcılığa bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Eserde bir çok deyimin Osmanlı dönemlerinde çıktığına değinilmiştir. Padişahlar aracılığıyla ortaya çıkmış olan deyimlerin etkilerinden söz edilmiştir. Misal verilecek olursa ‘Edep Yahu’ deyiminin insanları edebe çağırdığı farklı öykülerle dile getirilmiştir. Bu deyim atalarımızın gençlere bir öğüdü olarak kabul edilmiştir. Diğer bir örnek ise ‘Dolap Çevirmek’ tir. Bu deyim eski zamanlarda bir konakta ortaya çıkmıştır. Bu konakta yaşayanlar türlü davranışlarını ayıp diyerek gizlemeye çalışmışlardır. Bunu yaparken de çeşitli dolaplar çevirmişlerdir. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eserin devamında ise tüm deyimlerimizin gerçek anlamlarının nereden çıktığını anlatılmaya devam edilmiştir.

Kitap Yorumları Şu Şekilde,

“İlk ve ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler için çok güzel bir kitap.Sıkmadan eğlendirerek öğretiyor.Tavsiye ederim.”

“Deyimlerin ve atakelimelerin hangi durumlar karşısında oluştuğuna dair çok hoş bilgiler derlenmiş.”

“atakelimeleri ve deyimlerin hikayelerini anlatan güzel bir kitap .”

Ayrıca sitemiz üzerinden Olasılıksız – Adam Fewer kitabına linke tıklayarak pdf e-kitap olarak varabilirsiniz.

Pdf denemeler indir, Pdf Deyimler Kılavuzu, Pdf E-Kitap atakelimeleri

Bir önceki yazımız olan 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi indir başlıklı kitabımızda 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi ekitap indir, 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi ekitap oku ve 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button