Pdf Kitap

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis PDF indir

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis, pdf kitap bölümümüzde 2020 senesinde kaleme alınan Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis kitabını sizlerle paylaştık. Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis kitabının detayları..

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis – Özeti

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2020
Eklenme: Kasım 17th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 432
Yazar: Mark A. Maslin, Simon L. Lewis
392

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) . Dünyaca ünlü iki uzman aracılığıyla, bilim dünyasında günümüzün en önemli fikirlerinden birisi olan Antroposen’e bilimsel, tarihsel ve politik bir bakış.

Biz insanlar yalnızca bugünü etkilemekle kalmıyoruz. Yerküre’nin dört buçuk milyar yıllık tarihinde ilk kez, kendi geleceğini tayin eden bir tür söz konusu. Eskiden göktaşları, süper yanardağ patlamaları ve anakaralardaki yavaş tektonik hareketler Yerküre’nin ikliminde ve üzerindeki yaşam formlarında köklü değişikliklere neden olmaktadırdu. Şimdiyse Yerküre’yi değiştiren yeni bir güç var: Homo sapiens, sözde “akıllı” insan.

İnsanlığın gezegene olan tesirinin en düzeye ulaştığı ve hemen hemen geri döndürülemez bir hâl aldığı bu sürece bilim çevreleri yeni bir isim veriyor: Antroposen. Kimilerine göre Antroposen, çevre üzerinde sahip olduğumuz benzersiz gücü simgelemektedir. Kimilerine göreyse bize doğaya hâkim olduğumuz yanılsamasını veren aşırı kibirden kaynaklanmaktadır. Bu husustaki görüşümüz ne olursa olsun, kulağa enteresan gelen bu bilimsel terimin altında en derin korkularımızın ve ütopik fikirlerimizin bağlı olduğu; bilim, felsefe ile politikanın çarpıcı bir sentezi yatmaktadır.

Gezegeni Dönüştüren Güç: Homo Sapiens, çağlar boyunca doğa üzerinde bıraktığımız etkilerin izini sürerek insanlık tarihine dair yeni bir görüş sunuyor ve yarattığımız bu dengesiz dünya çapında türümüzü bekleyen geleceği gözler önüne çıkarıyor.

Homo Sapiens Nedir

Homo Sapiens, insanları hayvanlardan ve diğer canlı çeşitlerinden ayıran bir terimdir. ”Düşünme” ve ”Konuşma” yetileriyle diğer canlı çeşitlerinden farklı olan Homo Sapiens terimi, modern insanı tanımlamak için de kullanılır. Homo Sapiens ne demek, özellikleri nelerdir? Sizin için araştırmaya koyulduk.

Sadece en akıllı tür olan Homo Sapiens hayatta kalmayı ve neslini sürdürmeyi başarmıştır. Bunda en büyük etken adaptasyon süreci olarak görülmektedir. Hem çevresiyle hem de iklim şartlarıyla uyum sağlayan modern insan, düşünme gücünü kullanıp geliştirerek dünya çapındaki en kuvvetli canlı haline gelmiştir.

Teoriye göre Homo Sapiens’in ataları mağaralarda yaşıyordu. Konuşma ve düşünme yetisinden yoksun olan Homo Habilis, kollarını da bacakları gibi kullanıyordu. Daha sonra Homo Erectus türüne geçildi. ”Erectus” sözlük anlamı itibariyle ”Ayağa kalkan” demektir.

Homo Sapiens’in özellikleri olduğu her çevreye hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyum sağlamasıdır. Hayatta kalma içgüdüsüne bağlı olarak düşünme yetisi gelişmiş, bilim, sanat, teknoloji gibi konularda üretimler gerçekleştirerek modern kentler kurmuştur.

Homo sapiensleri diğer türlerden ayıran anatomik özellikler şunlardan oluşmaktadır:

  • Geniş ve dik bir alın yapısı,
  • Yüzde kaşların olduğu kısmın çıkık olmaması,
  • Yüzün fırlak değil yassı olması,
  • Alt çenenin ön bölümünde ileri doğru bir çıkıntının bulunması ve dişlerinin ufak olması.

Homo sapiensler hemen hemen 50-60 bin yıl önce Avustralya kıt’asına göç etmişlerdir. Homo sapienslerin Amerika kıt’asına ulaşmaları ise büyük olasılıkla 20 bin ile 15 bin yıl öncesinde gerçekleşmiştir.

 

Homo Sapiens  (Gezegeni Dönüştüren Güç) Kitabı Tanıtım amaçlı olarak yayınlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun – Fatoş Güney başlıklı kitabımızda Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun ekitap indir, Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun ekitap oku ve Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button