Felsefe Kitapları

Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss PDF indir

Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss, pdf kitap bölümümüzde 2014 senesinde kaleme alınan Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss kitabını sizlerle paylaştık. Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss kitabının detayları..

Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss – Özeti

Hepimiz Yamyamız –  Claude Levi-Strauss

Hepimiz Yamyamız – Claude Levi-Strauss

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2014
Eklenme: Nisan 11th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 170
Yazar: Claude Levi-Strauss
191

Claude Lévi-Strauss gibi, “uzaktan bakma”yı tercih ettiğini açıklamış bir antropolog, günlük bir gazeteye yazı yazacak olsaydı ortaya nasıl bir toplam çıkardı?

Levi-Strauss her alışkanlığın, her inancın veya örfün, “ne kadar acayip, sarsıcı, hatta başkaldırtıcı görünürse görünsün”, kendi bağlamı içinde açıklanabildiğini ileri sürüyor. 1992’de, Montaigne’in ölümünün 400 yılı vesilesiyle, antropoloğumuz, halen güncelliğini korumakta olan bir felsefi tartışmayı başlatıyor:

“Bir yanda, tarihteki bütün toplumları eleştiriye tabi kılan ve rasyonel bir toplum ütopyası besleyen bir Aydınlanma felsefesi.

Bu sorunun cevabını temsil ediyor Hepimiz Yamyamız: Lévi-Strauss’un 1989-2000 senelerı içinde İtalyan La Repubblica gazetesine yazdığı yazılardan oluşuyor esasen. Yeri geldiğinde “deli dana” hastalığı yahut Lady Diana’nın ölümü gibi güncel konulardan hareket eden bu yazılarda, öte yandan antropolojinin ana temaları ele alınıyor, öte yandan da modernliğin getirdiği “yeni” sorunlara daha kapsamlı bir perspektiften bakışlar geliştiriliyor.

Lévi-Strauss’un duru bir dille kaleme aldığı konular içinde ilerleme ve ilkellik, mitik düşünce ve ensest yasağı üzerine görüşler, aile ve akrabalık ilişkileri, toplu yaşamın kökeni ve kadın cinselliği ile ilgiliki biyolojik spekülasyonlar üzerine eleştirel notlar, Noel kutlamalarının yaygınlaşmasının nedenleri yahut yamyamlığın Batı’ya ait bir fantazi olup olmadığı gibi sorular, Poussin’in bir tablosu ile Amerika yerlilerinin mitosları içindeki tematik ilişki yer alıyor.

Claude Levi-Strauss kimdir.

1908 doğumlu. 1934-37 yıllan içinde Brezilya’da Sao Paulo Üniversitesi’nde sosyoloji profesörlüğü yapb ve ilk saha çalışmalarını da burada gerçekleştirdi.

1941-45 arası New York’ta NewSchool tor Social Research’te ders verdi. • L’a nalyse structurale enlinguistique et en anthropologie” (Dilbilim ve Antropolojide Yapısal Çözümleme) adlı tarbşma açıcı makalesini bu sürede yayımladı (1945). 1950-79 senelerı içinde Paris Üniversitesi Uygulamalı Yüksek Araştırmalar Okulu’nda sosyal antropoloji çalışmalan yöneticisi olarak görev aldı. 1959- 82 senelerı içinde College de France’ta yine antropoloji kürsüsünde eğitim verdi.

Brezilya’nın bunun yanında, bugünkü Bangladeş’te de alan çalışmaları yapan LeviStrauss, 1973’te Academie Française kullanıcı hesabıne seçildi. 2009’da aramızdan ayrıldı.

Bir önceki yazımız olan Düşünce Tarihi – Orhan Hançerlioğlu başlıklı kitabımızda Düşünce Tarihi ekitap indir, Düşünce Tarihi ekitap oku ve Düşünce Tarihi pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button