Biyografi Kitapları

Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings PDF indir

Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings, pdf kitap bölümümüzde 2018 senesinde kaleme alınan Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings kitabını sizlerle paylaştık. Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings kitabının detayları..

Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings – Özeti

Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings

Hazreti Muhammed’in Hayatı – Martin Lings

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
2018
Eklenme: Mayıs 21st, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 1287
Yazar: Martin Lings
1.812

Hz. Muhammed’in Hayatı çağdaş bir “siret”tir. Çağdaş müslüman yazarın taşıması gereken sorumluluk bilinciyle kaleme alınan bu kıymetli eser, köklü bir araştırmanın ürünü olması bunun yanında, yazarının bir “edib” oluşuyla kazandığı ayırıcı bir niteliğe sahiptir.

Esere egemen olan üslup bir taraftan konusunun gerektirdiği yoğunluğu rahatça sürdürebilmektedir. Kitabın anlatım şekiliyle kazandığı bu edebi değer, Arapça ilk kaynakları esas almasıyla kazandığı ilmi değerle birleşince kendisini emsallerinden ayıran temel nitelik, iddialı bir tarzda ortaya çıkmaktadır.

İngiliz asıllı müslüman yazar Martin Lings (Ebubekir Siraceddin) üç yılını verdiği bu kıymetli araştırmasıyla, “siyer” bilimiyle uğraşan ciddi çevrelerin haklı takdirlerine mazhar olmuş ve eseri “SİRET ÖDÜLÜ”ne layık görülmüştür.

İbrahim’in soyundan gelen en kuvvetli Arap kavimlerinden bir diğeride Kureyş idi; ve İsâ’dan hemen hemen dört yüz yıl sonra, Kureyş’ten Kusayy, Huzaa’nın önderi Huleyl’in kızı ile evlendi.

Huleyl, damadını kendi oğullarına tercih etti; çünkü Kusayy zamanının Arapları içinde sivrilmiş bir şahsiyetti. Huleyl’in ölümünden sonra, şiddetli bir çarpışma oldu ve sonunda Mekke’nin yöneticiliği ve Kâ’be’nin koruyuculuğu Kusayy’a verildi. Bunun üzerine Kusayy yakın akrabaları olan Kureyşlileri -kardeşi Zühre, amcası Teym, diğer bir amcasının oğlu olan Mahzum ve daha uzak olan birkaç kuzenini- vadiye getirdi ve Mabed’in yakınına yerleştirdi. Bunlar ve yakınları ‘Vadi Kureyş’leri’, Kusayy’ın daha uzak akrabaları olan ve çevredeki tepelerde yerleşmiş olanlar ise ‘Civar Kureyş’leri’ olarak tanınır.

Kusayy bu iki kabileyi de kral gibi yönetir ve vergi alır, bu parayla da kendilerini besleyemeyecek kadar yoksul olan hacıları doyururdu. Bu zamana kadar Mabed’in koruyucuları onun etrafında çadırlarda kalıyorlardı. Lakin Kusayy onlara, kendilerine evler yapmalarını dile getirdi, kendisi de Dâru’n-Nedve adıyla tanınan geniş bir ev yaptı.

Bir önceki yazımız olan Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir ile ilgili bilgiler verilmektedir.

 

Related Articles

Back to top button